WWI U-boat commanders

Hellmuth von Ruckteschell

Oberleutnant zur See (Crew 4/09)

Successes
20 ships sunk with a total of 25,985 GRT
1 warship sunk with a total of 1,290 tons
2 ships damaged with a total of 7,621 GRT
1 ship taken as prize with a total of 185 GRT

Born:23 Mar 1890 Hamburg 
Died:24 Sep 1948 Hamburg-Fuhlbüttel 

Hellmuth von Ruckteschell

Ranks

1 Apr 1909 Seekadett
12 Apr 1910 Fähnrich zur See
19 Sep 1912 Leutnant zur See
2 May 1915 Oberleutnant zur See
24 Nov 1919 Out of naval service
27 Dec 1919 Kapitänleutnant (Charakter)

Decorations

 Iron Cross 2nd class
 Iron Cross 1st class
 Hanseatic Cross
13 Aug 1918  Royal House Order of Hohenzollern

U-boat Commands

UB 341 Sep 1917 - 30 Mar 1918
U 5423 Mar 1918 - 11 Nov 1918

Notes

01.04.09 Eintritt in die Kaiserliche Marine 02.03.16 zur U-Boot-Waffe, W.O. auf U 3 und U 57, ab 24.8.17 Kdt. UB 34 und U 54 24.11.19 Entlassung aus dem Wehrdienst 05.09.39 als Reservist zur Baubelehrung, KM-Dienststelle Bremen 28.12.39 Kdt. Minenschiff Cobra 16.01.40 Kdt. Hilfskreuzer Widder __.12.40 Baubelehrung, ab 17.9.41 Kdt. Hilfskreuzer Michel 03.03.43 - 08.05.45 z.Verf. Marineattaché Tokio, anschl. Internierung und Kriegsgefangenschaft Died in the Hamburg-Fuhlbüttel prison shortly after hearing that he was to be released due to his deteriorating heart condition.

Media links


Kaiserliche Marine U-Boote 1914-1918

Dufeil, Yves

Back to listing of WWI U-boat commanders