WWI U-boat commanders

Carl-Siegfried Ritter von Georg

Kapitänleutnant (Crew 4/05)

Successes
74 ships sunk with a total of 109,971 GRT
1 warship sunk with a total of 1,250 tons
8 ships damaged with a total of 19,869 GRT

Born:27 Aug 1886 Oberndorf bei Schweinfurt 
Died:26 Sep 1957 Köln 

Carl-Siegfried Ritter von Georg

Ranks

7 Apr 1906 Fähnrich zur See
28 Sep 1908 Leutnant zur See
27 Jan 1911 Oberleutnant zur See
19 Apr 1916 Kapitänleutnant
30 Jan 1938 SS Ostuf
30 Jan 1939 SS Hstuf
27 Aug 1939 char.Korvettenkapitän
1 Jun 1940 Korvettenkapitän z.V.
1 Jul 1942 Fregattenkapitän z.V.

Decorations

prewar  Order of the Crown
 Iron Cross 2nd class
15 Dec 1915  Military Merit Order (Bavaria)
   Hanseatic Cross
 Iron Cross 1st class
18 Aug 1917  Royal House Order of Hohenzollern
24 Apr 1918  Pour le Mérite
25 Apr 1918  Military Order of Max Joseph (Bavaria)
   U-Boat War Badge
   Prussian Cross Twenty-fifth year of Service
   Honor Cross for Combatants
15 Feb 1945  German Cross in Silver (WWII)
 War Merit Cross 1st Class
 War Merit Cross 2nd Class

U-boat Commands

U 576 Jul 1916 - 19 Dec 1917
U 10120 Dec 1917 - 17 Jun 1918

Notes

Von Georg entered the Kaiserliche Marine as Seekadett in 1905 and served on the armoured cruisers SMS Fürst Bismarck and SMS Scharnhorst in the East Asia Squadron. Between 1914 and 1916 served as watch officer on the light cruisers SMS Kolberg and SMS Regensburg and then went to the U-boat school. He became commander of U-57 and U-101 and was later appointed to command U-148 which was still under construction when the war ended.

Received the Pour le Mérite in recognition of his claimed successes of sinking a total of 200.187 GRT of enemy merchant shipping and one British light cruiser (this was in fact the sloop HMS Genista). Also received the Order of Max Joseph which gave him the noble title of Ritter von by the Bavarian king Ludwig III on 23 June 1918.

In 1919 he joined the famous Marine Brigade von Löwenfeldt until he left the military service on 28 August 1920. Von Georg was charged as war criminal by the British but acquitted in 1923. As civilian he worked as director and board member in the metal industry and joined the SS on 30 January 1938. Returning to military service in 1939 he became the chief of the Gruppe für Rüstungsfragen (OKM/K III R) in the Hauptamt Kriegsschiffbau (branch office for arms questions of the department for warship building) on 15 October 1939. When this branch was dissolved in April 1943 he led the special staff of the Kriegsmarine in the staff of the Ministry of Armaments and War Production in Milan, Italy.

Taken prisoner at the end of the war he was released on 19 December 1947.

Media links


Kaiserliche Marine U-Boote 1914-1918

Dufeil, Yves

Back to listing of WWI U-boat commanders