Allied Warships

HMS Viceroy (L 21)

Destroyer of the Admiralty V & W class


HMS Viceroy as seen during the war.

Photograph with thanks to Geoffrey Tarrant whose father Alfred Tarrant served aboard HMS Viceroy during the war.

NavyThe Royal Navy
TypeDestroyer
ClassAdmiralty V & W 
PennantL 21 
Built byThornycroft (Southampton, U.K.) 
Ordered30 Jun 1916 
Laid down15 Dec 1916 
Launched17 Nov 1917 
Commissioned18 Jan 1918 
End service 
History

HMS Viceroy was in reserve at the start of the 2nd World War awaiting conversion / refit

Reconstruction to Fast Escort completed on 10 January 1941. Pennant number was D 91 changed to L 21 upon completion of this reconstruction.

HMS Viceroy is not listed as active unit in the October 1945 Navy List

Scrapped in June 1948.

 

Commands listed for HMS Viceroy (L 21)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. David Percy Trentham, RNDec 19403 Jul 1942
2Lt. Thomas Frederick Hallifax, RN3 Jul 1942Dec 1943
3Lt. John Errol Manners, RNDec 1943mid 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Noteable events involving Viceroy include:


Photograph of the crew of HMS Viceroy.
Photograph with thanks to Geoffrey Tarrant whose father Alfred Tarrant served aboard HMS Viceroy during the war.

16 Apr 1945
German U-boat U-1274 was sunk in the North Sea north of Newcastle, in position 55°36'N, 01°24'W, by depth charges from the British destroyer HMS Viceroy (A/Lt.Cdr. J.E. Manners, RN).

This letter was written by Winston Churchill to the First Sea Lord.

Media links


British destroyers & frigates

Norman Friedman


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


Return to the Allied Warships section