Ships hit during WWI

Search results

Below are the results from your search: (search criteria; country "ru")

DateU-boat Commander Name of shipType of shipTonsNat.
 
5 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe AdolfSailing vessel169ru
 
11 Oct 1917 UB 42Kurt Schwarz Agios GeorgiosSailing vessel106ru
29 Feb 1916 U 38Max Valentiner Alexander WentzelSteamer2,832ru
4 Jun 1917 U 28Georg Schmidt AlgolSteamer2,088ru
1 May 1917 UC 75Johannes Lohs AlideSailing vessel175ru
13 Mar 1917 U 70Otto Wünsche AlmaSailing vessel335ru
8 Jul 1915 U 25Otto Wünsche AnnaSteamer2,000ru
11 May 1917 U 80Alfred von Glasenapp Anna AlwinaSailing vessel364ru
11 Nov 1916 U 76Waldemar Bender Anna IIce Breakerunknownru
6 Dec 1916 UB 29Erich Platsch AnsSailing vessel362ru
28 Apr 1916 U 33Konrad Gansser ANZHELIKASailing vessel170ru
8 Oct 1915 UB 14Heino von Heimburg ApscheronSteamer1,864ru
20 Apr 1917 U 43Hellmuth Jürst AugustSailing vessel1,596ru
17 Sep 1917 UB 62Bernhard Putzier AustraliaSteamer3,592ru
10 Aug 1915 U 35Waldemar Kophamel Baltzer (d.)Sailing vessel343ru
16 Jul 1915 U 41Klaus Hansen BalvaSteamer1,165ru
4 Feb 1917 U 53Hans Rose BangpuhtisSailing vessel259ru
27 Nov 1917 UC 58Karl Vesper BditelnyiDestroyer380ru
6 Nov 1917 UB 62Bernhard Putzier BenorSailing vessel394ru
10 Jun 1917 U 61Victor Dieckmann BettySteamer2,683ru
30 Sep 1917  BezetsSailing vessel267ru
30 Apr 1917 U 21Otto Hersing BorrowdaleBark1,268ru
18 Dec 1916 UC 27Karl Vesper BukiSteamer4,499ru
8 Jun 1916 U 38Max Valentiner CementcrugSteamer1,086ru
4 Feb 1917 UB 18Claus Lafrenz CereraSteamer3,512ru
29 Jul 1917 U 60Karlgeorg Schuster Cesarevitch AlexeiSteamer2,387ru
28 Apr 1917 UC 36Gustav Buch CondorSteamer3,565ru
16 Jul 1917 U 30Franz Grünert CyrusSailing vessel293ru
19 Oct 1916 UB 42Fritz Wernicke CzaritaSteamer2,891ru
5 Nov 1915 U 9Johannes Spieß Dagö (n.4)Auxiliary minesweeper1,080ru
10 Jun 1915 U 33Konrad Gansser DaniaSteamer2,648ru
7 Feb 1917 U 83Bruno Hoppe DiazSailing vessel637ru
1 Sep 1917 U 28Georg Schmidt DrontSteamer3,488ru
23 Jan 1917 U 55Wilhelm Werner EdenSailing vessel142ru
28 Jan 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow EgretSteamer4,055ru
26 Apr 1917 U 43Hellmuth Jürst EhrglisSailing vessel238ru
8 Jun 1916 U 38Max Valentiner EkaterinaSailing vessel70ru
24 Oct 1916 UB 30Cassius von Montigny ElinSailing vessel127ru
12 Sep 1916 U 19Johannes Spieß ElizabethSteamer4,444ru
 
9 Aug 1918 UB 89Walter Gude EmmaSailing vessel252ru
28 Sep 1916 UC 22Heino von Heimburg EmmaSailing vessel279ru
30 Jan 1918 UB 52Otto Launburg Empress Ekaterina IiPassenger steamer5,545ru
16 Apr 1917 U 43Hellmuth Jürst EndymionSailing vessel1,345ru
3 Apr 1916 U 33Konrad Gansser EnrichettaAuxiliary minesweeper442ru
6 Oct 1916 U 46Leo Hillebrand ErikaSteamer2,430ru
12 Apr 1917 UC 27Gerhard Schulz Ernst SophieSailing vessel222ru
16 Oct 1917 UC 60Waldemar von Fischer EstSteamer1,426ru
9 Aug 1917 U 60Karlgeorg Schuster ExportSteamer2,712ru
16 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen FEDOR TSCHISHOFF832ru
10 Jul 1916 U 38Max Valentiner FloridaSteamer3,238ru
22 Nov 1917 UB 42Kurt Schwarz Francesco PatrinoSailing vessel115ru
23 Apr 1915 U 26Egewolf Freiherr von Berckheim FråckSteamer849ru
22 Nov 1916 UC 27Karl Vesper FugasMinesweeper150ru
12 Jun 1917 U 39Walter Forstmann GaitaSailing vessel396ru
9 Apr 1917 U 75Curt Beitzen GansleiSteamer1,273ru
2 Feb 1917 U 45Erich Sittenfeld Garnet HillSailing vessel2,272ru
17 Jul 1915 U 41Klaus Hansen General RadetzkySteamer2,118ru
26 Jun 1917 UC 57Friedrich Wißmann GEORGSailing vessel18ru
2 Sep 1916 UB 45Karl Palis GiocondaSteamer3,701ru
9 Apr 1916 UB 7Wilhelm Werner GryozaSailing vessel119ru
4 Apr 1915 U 33Konrad Gansser HermesSailing vessel1,019ru
11 May 1917 U 45Erich Sittenfeld HermesSteamer3,579ru
20 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen HerthaSailing vessel253ru
3 Apr 1917 U 46Leo Hillebrand HesperusSteamer2,231ru
12 Sep 1916 U 19Johannes Spieß Ije (n-18)Steamer1,261ru
20 Aug 1917 UC 59Herbert Lefholz Ilja MurometsAuxiliary minesweeper330ru
11 Apr 1916 U 34Claus Rücker Imperator (d.)Sailing vessel394ru
24 Oct 1916 UB 30Cassius von Montigny IngersollSailing vessel239ru
4 Nov 1917 U 46Leo Hillebrand Irinasteamer2,210ru
24 Oct 1916 UB 30Cassius von Montigny JENNY LINDSailing vessel53ru
19 Oct 1916 UC 25Johannes Feldkirchner JUG75ru
25 Aug 1917 U 80Gustav Amberger JunonaSteamer3,462ru
15 Aug 1918 U 157Ortwin Rave KalpsSailing vessel284ru
5 Jun 1917 UB 14Ernst Ulrich KARASUNDASailing vessel155ru
7 Oct 1915 UB 14Heino von Heimburg KatjaSteamer474ru
14 Apr 1918 UC 23Hans Georg Lübbe Kazak (p.)steamer622ru
28 Oct 1916 UC 27Karl Vesper KazanetzDestroyer580ru
30 Jul 1917 U 94Alfred Saalwächter KildinSteamer1,640ru
15 Nov 1916 U 76Waldemar Bender Koursk (d.)Steamer6,254ru
12 Aug 1916 U 75Curt Beitzen KovdaDispatch vessel1,125ru
13 Dec 1916 U 78Otto Dröscher Kursk (d.)Passenger steamer7,869ru
15 Aug 1915 UC 4Karl Vesper LadogaMinelayer6,136ru
28 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck LaimaSailing vessel148ru
12 Aug 1917 UC 78Hans Kukat Leitenant BurakovDispatch vessel350ru
13 Jul 1915 U 20Walther Schwieger Lennoksteamer1,142ru
9 Jul 1915 U 20Walther Schwieger LeoSteamer2,224ru
22 Jun 1915 U 38Max Valentiner LeoSailing vessel269ru
7 Nov 1916 UC 27Karl Vesper Letun (d.)Destroyer1,260ru
3 May 1917 U 21Otto Hersing LindisfarneSailing vessel1,703ru
16 Sep 1915 UC 4Karl Vesper Linnea (n-1)Auxiliary minesweeper739ru
26 May 1917 U 87Rudolf Schneider LuciparaSailing vessel1,943ru
21 May 1917 U 48Karl Edeling LyntonSailing vessel2,531ru
28 Apr 1916 U 33Konrad Gansser LYUSYASailing vessel50ru
12 Jul 1917 UC 54Heinrich XXXVII Prinz Reuß zu Köstritz MaijaSailing vessel 164ru
8 Jun 1916 U 38Max Valentiner Malorossija (d.)Steamer893ru
17 May 1917 U 48Karl Edeling MargaretaSailing vessel1,873ru
26 Jun 1917 UC 57Friedrich Wißmann MarieBarge87ru
8 Jul 1915 U 20Walther Schwieger Marion LightbodySailing vessel2,176ru
28 May 1915 U 16Leo Hillebrand MarsSailing vessel251ru
28 Aug 1917 U 28Georg Schmidt MarseliezaSteamer3,568ru
31 Jan 1918 U 90Walter Remy Martin GustSailing vessel248ru
26 Jun 1917 UC 57Friedrich Wißmann MartiniemiTug30ru
23 Nov 1915 UC 13Johannes Kirchner Marusja RajaSailing vessel157ru
8 Sep 1917 UB 35Karl Stöter MeetaSailing vessel144ru
7 Nov 1916 UB 46Cäsar Bauer MELANIE116ru
20 Jun 1916 UC 15Albrecht von Dewitz MerkurySteamer762ru
14 Feb 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière MerySailing vessel178ru
11 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen MICHAILFishing vessel150ru
30 Nov 1917 UC 58Karl Vesper Mt 1Minesweeping Boat25ru
7 Jul 1917 UC 58Karl Vesper Mt 11Minesweeping Boat29ru
7 Jul 1917 UC 58Karl Vesper Mt 14Minesweeping Boat29ru
2 Jan 1918 U 19Johannes Spieß NadejdaSteamer3,849ru
12 Apr 1918 U 104Kurt Bernis NjaalSailing vessel578ru
8 Dec 1917 UB 18Georg Niemeyer NonniSteamer4,105ru
28 Apr 1917 U 45Erich Sittenfeld OlgaSteamer1,672ru
14 Apr 1918 UC 23Hans Georg Lübbe Olga (p.)Steamer327ru
10 Jun 1916 U 38Max Valentiner OrionSteamer429ru
25 Mar 1916 U 44Paul Wagenführ OttomarSailing vessel327ru
11 Oct 1914 U 26Egewolf Freiherr von Berckheim PalladaArmored cruiser7,775ru
4 Dec 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel PallasSteamer1,202ru
29 Dec 1917 UB 21Walter Scheffler PatriaSteamer838ru
28 Aug 1918 U 53Otto von Schrader PaulineSailing vessel134ru
13 Mar 1917 U 70Otto Wünsche PeraSailing vessel1,737ru
2 Jan 1917 U 73Gustav Sieß PeresvyetBattleship13,500ru
3 Sep 1916 UB 42Fritz Wernicke Peter Darcysteamer731ru
27 Feb 1916  PetshengaSteamer1,647ru
25 Aug 1915 U 26Egewolf Freiherr von Berckheim PetshoraSteamer1,982ru
2 Feb 1917 U 55Wilhelm Werner PomoschnickSailing vessel167ru
23 May 1916 U 34Claus Rücker ReginaSailing vessel593ru
4 Aug 1918 U 96Heinrich Jeß ReinhardSailing vessel239ru
5 Sep 1915 U 20Walther Schwieger RheaSteamer1,145ru
28 May 1917 U 88Walther Schwieger Roma (d.)Sailing vessel417ru
28 Sep 1916  RossijaSailing vessel143ru
15 Apr 1918 UC 23Hans Georg Lübbe RostovSteamer1,280ru
22 Nov 1915 UC 13Johannes Kirchner Rostov (d.)Steamer1,280ru
22 Jul 1915 U 36Ernst Graeff RuboniaSteamer3,644ru
4 Jan 1917 U 70Otto Wünsche RubySailing vessel949ru
19 Nov 1916 UC 27Karl Vesper Rurik (d.)Armored Cruiser15,544ru
8 Apr 1916 UB 7Wilhelm Werner SAL’DAGANSailing vessel75ru
15 Apr 1916 U 69Ernst Wilhelms SchwandenSailing vessel844ru
28 Dec 1916 UC 34Robert Sprenger SeedonisSailing vessel284ru
4 Jan 1917 UC 37Otto Launburg SeemelSailing vessel209ru
16 May 1918 UB 42Erich von Rohrscheidt Sergij (p.)Auxiliary motor97ru
6 Dec 1916 UC 25Johannes Feldkirchner ShchitMinesweeper248ru
11 Jun 1917 UC 53Kurt Albrecht SibensSailing vessel323ru
19 Feb 1917 U 49Richard Hartmann SigridSteamer2,194ru
10 Sep 1917 UC 58Karl Vesper SIMStugunknownru
22 Nov 1917 UB 42Kurt Schwarz SiracusySteamer1,086ru
21 Dec 1916 UC 27Karl Vesper SkiftetSteamer336ru
19 Oct 1917 UC 40Hermann Menzel SlavonicSteamer3,604ru
30 Jul 1917 U 94Alfred Saalwächter SoumaSteamer2,200ru
10 Mar 1917 U 53Hans Rose St. Feodor (d.)Sailing vessel126ru
5 Oct 1916 UB 42Fritz Wernicke St. NikoleiSailing vessel150ru
3 Jun 1917 UC 58Karl Vesper Sten IiSteamer227ru
6 Oct 1916 U 48Berndt Buß Suchan (p.)Steamer3,781ru
25 Apr 1916 UC 15Albrecht von Dewitz Sv. Georgiy PobedonosetsSailing vessel112ru
30 Apr 1915 U 30Erich von Rosenberg-Gruszczynski SvoronoSteamer3,102ru
8 Nov 1916 U 22Karl Scherb TaimiMotor vessel114ru
26 Feb 1917 UB 40Hans Howaldt TammerforsSteamer994ru
2 Dec 1917 UC 17Ulrich Pilzecker TasmaniaSailing vessel2,089ru
26 Jun 1917 UC 57Friedrich Wißmann TervoBarge58ru
22 Oct 1916 U 56Hermann Lorenz Theodosi TschernigowskiSteamer327ru
10 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel ThomasinaSailing vessel1,869ru
11 Sep 1917 U 52Hans Walther TobolSteamer3,741ru
3 Oct 1916 U 43Hellmuth Jürst TourgaiSteamer4,281ru
11 Apr 1918 UC 23Hans Georg Lübbe Trud (p.)Steamer610ru
3 May 1917 U 45Erich Sittenfeld TruvorSteamer2,462ru
29 Dec 1916 U 48Berndt Buß TuskarSteamer3,042ru
22 Nov 1915 UC 13Johannes Kirchner UKRAINASailing vessel150ru
16 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen Unidentified fishing vesselFishing vessel80ru
14 Apr 1918 UC 23Hans Georg Lübbe Unidentified lighterBarge100ru
31 Mar 1916 U 33Konrad Gansser Unidentified Sailing VesselSailing vessel7ru
28 Apr 1916 U 33Konrad Gansser Unidentified sailing vesselSailing vessel300ru
31 Aug 1916 UB 7Hans Lütjohann Unidentified Sailing VesselSailing vessel78ru
18 Sep 1916 U 33Konrad Gansser Unidentified Small Fishing Vessel (1 Of 2)Fishing vesselunknownru
18 Sep 1916 U 33Konrad Gansser Unidentified Small Fishing Vessel (2 Of 2)Fishing vesselunknownru
4 Oct 1918 U 55Alexander Weiß UranusSailing vessel350ru
24 Oct 1916 UB 30Cassius von Montigny UrpoAuxiliary motor111ru
2 Nov 1916 U 22Karl Scherb VanadisSailing vessel384ru
8 Mar 1917 U 62Ernst Hashagen VegaSailing vessel452ru
8 Jun 1916 U 38Max Valentiner Vera (d.)Steamer1,231ru
11 Oct 1917 UC 40Hermann Menzel Voronezh (d.)Steamer5,331ru
9 Jul 1916 U 38Max Valentiner VperiedPassenger steamer859ru
27 Apr 1918 U 91Alfred von Glasenapp WalpasSailing vessel312ru
11 Jun 1917 U 39Walter Forstmann WeraSailing vessel476ru
16 Apr 1918 U 104Kurt Bernis WidwudSailing vessel299ru
14 Jun 1917 U 61Victor Dieckmann Widwud (d.)Sailing vessel299ru
24 Oct 1917 UC 40Hermann Menzel WoronSteamer3,342ru
4 Jun 1915 U 26Egewolf Freiherr von Berckheim YeniseiMinelayer3,600ru
24 Jul 1917 U 45Erich Sittenfeld ZATEJASailing vessel67ru
30 Aug 1915 U 26Egewolf Freiherr von Berckheim ZemlyaSteamer869ru
25 Apr 1916 UC 15Albrecht von Dewitz ZhivuchiDestroyer350ru
 274,658
179 ships sunk (233,417 tons) and 13 ships damaged (41,241 tons).


Legend
(d.) means the ship was damaged.
(p.) means the ship was taken as prize (included in ships & tonnage lost).

Legend. 1914 (1). 1915 (12). 1916 (20). 1917 (41). 1918 (9).

Click on any marker to see the info on vessel. Left double-click to zoom-in. Right double-click to zoom-out.

83 map positions found. In some cases the exact positions of losses are not known, those are not shown.

Return to WWI Ships Attacked main page