Hamilton Laurie Stone, USN

Born  3 May 1902


If you can help with photo or any information on this Officer please
use our comment form
.

Ranks

8 Dec 1939 Lt.Cdr.
20 Aug 1942 T/Cdr.

Decorations

Warship Commands listed for Hamilton Laurie Stone, USN


ShipRankTypeFromTo
USS Snapper (185)Lt.Cdr.SubmarineMay 194028 May 1942

Career information

We currently have no career / biographical information on this officer.

Events related to this officer

Submarine USS Snapper (185)


19 Dec 1941
USS Snapper (Lt.Cdr. Hamilton L. Stone) left Manila for her first war patrol. She was ordered to patrol off Hainan.

10 Feb 1942
USS Snapper (Lt.Cdr. H.L. Stone) ended her first war patrol at Surabaya, Java, Netherlands East indies. Due to the dangerous situation at Surabaya due to Japanese air raids she departed shortly afterwards for Fremantle, Australia.

6 Mar 1942
USS Snapper (Lt.Cdr. H.L. Stone) left Fremantle for her second war patrol. She was ordered to patrol in the Celebes Sea off Tarakan.

31 Mar 1942
USS Snapper (Lt.Cdr. H.L. Stone) unloaded ammunition at Mactan Island and took on board 46 tons of food for the besieged island of Corregidor.

4 Apr 1942
USS Snapper (Lt.Cdr. H.L. Stone) unloaded her supplies at the besieged island of Corregidor (actually transferred the supplies to USS Pigeon). She evacuated 27 military personnel when she departed.

24 May 1942
USS Snapper (Lt.Cdr. H.L. Stone) ended her second war patrol at Fremantle.


You can help improve officers Hamilton Laurie Stone's page
Click here to Submit events/comments/updates for this officer.
Please use this if you spot mistakes or want to improve his page.

Allied Commanders main page