Roger Brown Nickerson, USN

Born  25 Apr 1902


If you can help with photo or any information on this Officer please
use our comment form
.

Ranks

1 Aug 1939 Lt.Cdr.
20 Jul 1943 T/Capt.

Decorations

Warship Commands listed for Roger Brown Nickerson, USN


ShipRankTypeFromTo
USS Rathburne (DD 113)Lt.Cdr.Destroyer10 Jun 194125 Jun 1942
USS Quick (DD 490)Lt.Cdr.Destroyer3 Jul 194221 Mar 1943

Career information

We currently have no career / biographical information on this officer.

Events related to this officer

Destroyer USS Quick (DD 490)


16 Nov 1942 (position 33.40, -7.35)
German U-boat U-173 was sunk at Casablanca in position 33°40'N, 07°35'W by depth charges from the US destroyers USS Woolsey, USS Swanson and USS Quick.


You can help improve officers Roger Brown Nickerson's page
Click here to Submit events/comments/updates for this officer.
Please use this if you spot mistakes or want to improve his page.

Allied Commanders main page