Allied Warships

HMAS Kiama (J 353)

Minesweeper of the Bathurst class

NavyThe Royal Australian Navy
TypeMinesweeper
ClassBathurst 
PennantJ 353 
Built byEvans Deakin Ltd. (Brisbane, Queensland, Australia) 
Ordered7 Aug 1941 
Laid down2 Nov 1942 
Launched9 Jul 1943 
Commissioned26 Jan 1944 
End service3 Apr 1946 
History

Decommissiond into Reserve on 3 April 1946.
Transferred to the Royal New Zealand Navy in May 1952.
Decommissioned by the RNZN on 19 August 1976.  

Commands listed for HMAS Kiama (J 353)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1T/Lt. Samuel James Benson, RANR(S)4 Oct 1943Oct 1945 ?

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Kiama include:


20 Feb 1945
During 20 and 21 February 1945, HMS Spirit (Lt. A.W. Langridge, RN), conducted exercises off Fremantle with HMAS Kiama (T/Lt. S.J. Benson, RANR(S)). These included night exercises. (1)

Sources

  1. ADM 173/19698

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section