Allied Warships

USS Crowninshield (DD 134)

Destroyer of the Wickes class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassWickes 
PennantDD 134 
Built byBath Iron Works (Bath, Maine, U.S.A.) 
Ordered 
Laid down5 Nov 1918 
Launched24 Jul 1919 
Commissioned6 Aug 1919 
End service9 Sep 1940 
History

Crowninshield (DD-134) commissioned 6 August 1919, Lieutenant Commander R. E. Sampson in command, and reported to the Atlantic Fleet. Crowninshield cruised along the Atlantic coast and in the Caribbean, participating in 1921 in the fleet concentration in the Canal Zone and Cuban waters. During this exercise she carried Secretary of the Navy Daniels from Key West to Guantanamo Bay for fleet maneuvers. From 14 November 1921 Crowninshield operated with 50 percent of her complement until placed out of commission in reserve at Philadelphia 7 July 1922. Recommissioned 12 May 1930, Crowninshield arrived at San Diego 4 April 1931 to join the Battle Force. She took part in fleet problems and exercises on the west coast, in Hawaiian and Caribbean waters, operated with Aircraft, Battle Force, conducted practice cruises to Canadian and Alaskan ports for members of the Naval Reserve; and spent from 15 July to 17 December 1934 in the Rotating Reserve. She was at San Diego between 30 October and 2 November 1935, for the Presidential Fleet Review and attended the ceremonies opening the San Francisco Bay Bridge in November 1936. Crowninshield was decommissioned at San Diego 8 April 1937. Recommissioned 30 September 1939, Crowninshield sailed from Mare Island 25 November and arrived at Guantanamo Bay, Cuba, 10 December for duty with the Neutrality Patrol in the Caribbean and Gulf of Mexico. On 9 September 1940 she was decommissioned at Halifax, Nova Scotia, and delivered to British authorities in the land bases for destroyers exchange. She was commissioned in the Royal Navy as HMS Chelsea the same day.

 
Career notesto Britain as HMS Chelsea (I 35)

Commands listed for USS Crowninshield (DD 134)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. Harry Havelock Henderson, USN30 Sep 19399 Sep 1940

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section