Allied Warships

USS Thatcher (i) (DD 162)

Destroyer of the Wickes class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassWickes 
PennantDD 162 
Built byFore River Shipbuilding Co. (Quincy, Massachusetts, U.S.A.) 
Ordered 
Laid down8 Jun 1918 
Launched31 Aug 1918 
Commissioned14 Jan 1919 
End service24 Sep 1940 
History

Decommissioned on 7 June 1922
Recommissioned on 18 December 1939 and transferred to the Royal Canadian Navy on 24 September 1940.

 
Career notesto Canada as HMCS Niagara (I 57)

Commands listed for USS Thatcher (i) (DD 162)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Henry Edward Richter, USN18 Dec 193924 Sep 1940

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section