Allied Warships

USS Thomas (i) (DD 182)

Destroyer of the Wickes class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassWickes 
PennantDD 182 
Built byNewport News Shipbuilding and Dry Dock Co. (Newport News, Virginia, U.S.A.) 
Ordered 
Laid down23 Mar 1918 
Launched4 Jul 1918 
Commissioned25 Apr 1919 
End service23 Sep 1940 
History

Decommissioned on 30 June 1922
Recommissioned on 17 June 1940 and transferred to the Royal Navy on 23 September 1940.

 
Career notesto Britain as HMS St Albans (I 15)

Commands listed for USS Thomas (i) (DD 182)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt. Jack Hayden Lewis, USN17 Jun 194023 Sep 1940

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section