Ships hit during WWI

Search results

Below are the results from your search: (country "Br")

DateU-boat Commander Name of shipType of shipTonsNat.
 
1 Aug 1916 U 20Walther Schwieger AaroSteamer2,603br
 
17 Nov 1917 UB 40Hans Howaldt Abaris (d.)Steamer2,892br
9 Mar 1917 U 48Berndt Buß AbejaSailing vessel174br
30 Dec 1915 U 34Claus Rücker AbeliaMotor vessel3,650br
9 Mar 1915 U 12Hans Kratzsch AberdonSteamer1,005br
25 Apr 1917 U 43Hellmuth Jürst AbossoPassenger steamer7,782br
22 Sep 1914 U 9Otto Weddigen  AboukirArmored cruiser12,000br
 
3 Feb 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer AboukirSteamer3,660br
17 Apr 1917 U 61Victor Dieckmann AburiSteamer3,730br
7 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann AbyFishing vessel15br
16 Sep 1918 UB 117Erwin Waßner AcadianSteamer2,305br
5 Apr 1915 U 10Fritz Stuhr AcanthaTrawler322br
7 Sep 1916 U 72Ernst Krafft AchaiaSteamer2,733br
30 Jul 1915 UB 10Otto Steinbrinck AchieveFishing vessel (smack)43br
23 Mar 1917 UB 39Heinrich Küstner Achille AdamSteamer460br
31 Mar 1916 U 44Paul Wagenführ  AchillesSteamer7,043br
9 Jun 1917 U 55Wilhelm Werner AchillesSteamer641br
26 Jun 1918 UC 4Eberhard Schmidt Achilles IINavy Trawler225br
26 Sep 1917 UC 69Hugo Thielmann AcornSailing vessel112br
6 Jun 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann ActiveFishing vessel (smack)57br
26 Apr 1917 UC 50Rudolf Seuffer ActiveTrawler149br
15 Oct 1917 UC 51Hans Galster Active IiiNavy Drifter81br
24 Jul 1915 UB 12Hans Nieland ActivityFishing vessel (smack)56br
1 Sep 1918 UB 125Werner Vater Actor (d.)Steamer6,082br
11 Feb 1917 UC 66Herbert Pustkuchen AdaSailing vessel187br
1 Feb 1917 U 55Wilhelm Werner AdaFishing vessel (smack)24br
29 Jul 1917 U 94Alfred Saalwächter AdaliaSteamer3,847br
17 Oct 1917 U 62Ernst Hashagen AdamsSteamer2,223br
8 Apr 1916 U 22Bruno Hoppe AdamtonSteamer2,304br
6 May 1917 U 21Otto Hersing AdansiSteamer2,644br
15 Jun 1917 UC 69Erwin Waßner AddahSteamer4,397br
29 Jan 1918 UB 55Ralph Wenninger AddaxFishing vessel (smack)40br
27 Dec 1917 U 100Degenhart von Loë Adelasteamer685br
4 Mar 1917 U 48Berndt Buß Adelaide (d.)Sailing vessel180br
6 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier AdelaideTrawler133br
25 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck AdenwenSteamer3,798br
11 Mar 1915 U 29Otto Weddigen Adenwen (d.)Steamer3,798br
2 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Admiraltug102br
22 Jan 1918 UB 31Thomas Bieber Admiral Cochrane (d.)Steamer6,565br
1 Jul 1917 UC 63Karsten von Heydebreck AdvanceFishing vessel (smack)44br
18 May 1917 UB 20Hermann Glimpf AdventureDrifter50br
28 Apr 1916 U 73Gustav Sieß  AegusaNavy yacht1,242br
12 Feb 1917 UC 66Herbert Pustkuchen  AfricPassenger steamer11,999br
16 Sep 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow  AfricaSteamer1,038br
21 Jul 1917 U 66Gerhard Muhle African PrinceSteamer4,916br
25 Jun 1918 UB 88Reinhard von Rabenau African TransportSteamer4,482br
15 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck AftonPassenger steamer1,156br
15 Jul 1915 UC 1Egon von Werner Agamemnon IiNavy Trawler225br
14 Mar 1918 UC 71Walter Warzecha AgateNavy Trawler248br
25 Dec 1917 U 87Rudolf von Speth-Schülzburg AgberiSteamer4,821br
28 Nov 1917 U 96Heinrich Jeß Agenoria (d.)Steamer2,977br
27 Apr 1917 UC 11Benno von Ditfurth AgileNavy Trawler246br
14 Sep 1918 k.u.k. U27Josef Holub Agios Nicolassailing vessel113br
23 Jan 1917 U 44Paul Wagenführ Agnes (p.)Trawler125br
26 Dec 1916 UC 46Friedrich Moecke AgnesSailing vessel99br
26 Apr 1917 UC 65Otto Steinbrinck Agnes CairnsSailing vessel146br
24 Apr 1918 UB 31Wilhelm Braun AgneteSteamer1,127br
12 Sep 1917 U 19Johannes Spieß AgricolaSailing vessel65br
27 Mar 1915 U 28Georg-Günther von Forstner AguilaPassenger steamer2,114br
5 Dec 1917 UB 75Franz Walther AigburthSteamer824br
18 Jun 1915 U 17Hans Walther  AilsaSteamer876br
15 Apr 1918 UB 80Max Viebeg Ailsa CraigSteamer601br
5 Feb 1917 U 54Volkhard von Bothmer Ainsdale (d.)Sailing vessel1,825br
10 Apr 1918 UC 52Hellmuth von Doemming Airedale (d.)Steamer3,044br
27 Dec 1916 U 46Alfred Saalwächter AislabySteamer2,692br
20 Jun 1918 U 53Hans Rose Aisne (d.)Trawler315br
13 Aug 1917 UC 33Alfred Arnold AkassaPassenger steamer3,919br
31 Mar 1916 UB 13Arthur Metz  AlacritySteamer1,080br
6 Nov 1915 UC 3Erwin Waßner AlastairSteamer366br
19 Oct 1916 UC 16Egon von Werner  AlauniaPassenger steamer13,405br
13 Oct 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière AlaviSteamer3,627br
9 Mar 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns  Albacore (hms) (d.)Destroyer440br
24 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg AlbatrossTrawler158br
14 Apr 1916 UC 7Georg Haag AlbertaNavy Trawler209br
7 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann AlbionFishing vessel22br
13 Jan 1916 UC 5Herbert Pustkuchen Albion IINavy Trawler240br
31 Mar 1918 UB 57Johannes Lohs Alcinous (d.)Steamer6,743br
1 Aug 1917 UB 31Thomas Bieber AlcyoneMotor vessel149br
7 Oct 1917 UB 57Otto Steinbrinck AlcyoneSailing vessel116br
23 Sep 1918 UB 113Ulrich Pilzecker AldershotSteamer2,177br
18 Oct 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow Aleppo (d.)Steamer3,870br
28 Nov 1916 UB 39Heinrich Küstner AlertSteamer289br
31 May 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann AlertSailing vessel59br
1 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck AlertFishing vessel (smack)59br
28 Jan 1917 UC 31Otto von Schrader AlexandraTrawler179br
9 Jan 1917 U 84Walter Roehr Alexandrian (d.)Steamer4,467br
27 Apr 1917 UB 32Max Viebeg AlfalfaSteamer2,993br
26 Apr 1916 UB 18Otto Steinbrinck AlfredFishing vessel (smack)24br
12 Jun 1917 UB 40Hans Howaldt AlfredSailing vessel130br
28 Dec 1917 UC 75Johannes Lohs Alfred H. ReadPilot vessel457br
20 Oct 1917 UB 38Wilhelm Amberger AlgarveSteamer1,274br
12 Jan 1916 UC 5Herbert Pustkuchen AlgerianSteamer3,837br
26 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck Algierssteamer2,361br
26 Apr 1917 UB 12Ernst Steindorff AlhamaSteamer1,744br
24 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger AliceFishing vessel (smack)61br
15 Aug 1917 UC 63Karsten von Heydebreck AliceFishing vessel25br
20 Dec 1917 UB 31Thomas Bieber Alice MarieSteamer2,210br
28 Nov 1916 UB 39Heinrich Küstner AlisonSteamer286br
3 Jan 1918 UB 50Franz Becker AllantonSteamer4,253br
7 Sep 1916 U 72Ernst Krafft AllegroMotor boat7br
27 Mar 1918 U 101Carl-Siegfried Ritter von Georg AllendaleSteamer2,153br
5 Jan 1917 UB 39Heinrich Küstner AllieSteamer1,127br
19 Oct 1918 U 73Carl Bünte AlmerianSteamer3,030br
27 Nov 1917 UB 57Otto Steinbrinck Almond BranchSteamer3,461br
2 Oct 1917 U 39Walter Forstmann AlmoraSteamer4,385br
19 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach Alnwick CastlePassenger steamer5,900br
14 Jan 1918 UB 62Bernhard Putzier AlsterSteamer964br
16 Jul 1916 UC 1Kurt Ramien AltoSteamer2,266br
12 Jun 1917 UB 41Günther Krause AlwynSailing vessel73br
18 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen AlyssumSloop1,250br
12 Dec 1917 U 71Otto Dröscher AmadavatTrawler171br
12 Jun 1917 U 94Alfred Saalwächter AmakuraSteamer2,316br
15 Mar 1918 U 110Carl Albrecht Kroll  AmazonPassenger steamer10,037br
2 May 1917 UC 65Otto Steinbrinck AmberSteamer401br
5 Nov 1917 UB 50Franz Becker Amberton (d.)Steamer4,556br
12 Mar 1917 UC 4Georg Reimarus AmbientSteamer1,517br
18 Mar 1916 UC 7Georg Haag AmeerNavy Trawler216br
27 Apr 1917 UC 48Kurt Ramien Amelia & Jane (d.)Sailing vessel62br
13 Aug 1915 UC 5Herbert Pustkuchen AmethystFishing vessel (Smack)57br
28 Nov 1916 UB 37Paul Günther AmphitriteFishing vessel (smack)44br
21 May 1917 U 65Hermann von Fischel AmpleforthSteamer3,873br
10 May 1918 UC 71Walter Warzecha AmplegarthSteamer3,707br
18 Oct 1917 UB 21Walter Scheffler AmsteldamSteamer1,233br
24 Feb 1918 UC 49Hans Kükenthal Amsterdam806br
24 Apr 1917 U 81Raimund Weisbach AmulreeSailing vessel1,145br
11 Apr 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow AmyNavy Trawler270br
25 Jun 1917 UC 35Ernst von Voigt AnatoliaSteamer3,847br
24 Mar 1918 U 98Rudolf Andler  Anchoria (d.)Steamer5,430br
16 Jul 1918 U 54Hellmuth von Ruckteschell AnchusaSloop1,290br
28 May 1917 UC 70Werner Fürbringer AnconaSteamer1,168br
12 Mar 1915 U 29Otto Weddigen  AndalusianSteamer2,349br
27 Jan 1918 U 46Leo Hillebrand  AndaniaPassenger steamer13,405br
8 Jan 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière AndoniSteamer3,188br
28 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt AndrewinaMotor fishing vessel50br
14 Apr 1917 U 78Otto Dröscher AndromacheTrawler313br
23 Sep 1916 UC 16Egon von Werner AndromedaTrawler149br
5 May 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow AngelaSailing vessel122br
28 Feb 1916 UC 6Matthias Graf von Schmettow AngelusNavy Trawler304br
24 Apr 1917 U 53Hans Rose AngleseaSteamer4,534br
24 Jul 1915 U 36Ernst Graeff AngliaTrawler107br
17 Nov 1915 UC 5Herbert Pustkuchen  AngliaHospital ship1,862br
11 Jun 1917 UC 75Johannes Lohs AnglianSteamer5,532br
4 Jul 1915 U 39Walter Forstmann Anglo-californian (d.)Steamer7,333br
22 Jan 1918 U 63Kurt Hartwig Anglo-canadianSteamer4,239br
23 Sep 1915 U 41Klaus Hansen  Anglo-colombianSteamer4,792br
11 Jul 1917 UC 72Ernst Voigt Anglo-patagonianSteamer5,017br
11 Apr 1916 U 34Claus Rücker AngusSteamer3,619br
13 Aug 1918 k.u.k. U27Josef Holub AnhuiSteamer2,209br
23 Jul 1918 U 55Wilhelm Werner Anna SofieSteamer2,577br
20 Apr 1917 U 69Ernst Wilhelms AnnapolisSteamer4,567br
25 May 1918 UB 74Ernst Steindorff Anne (d.)Steamer4,083br
5 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt Annie AndersonFishing vessel77br
9 Aug 1918 UB 88Reinhard von Rabenau Anselma De Larrinaga (d.)Steamer4,090br
27 Aug 1918 UB 118Hermann Arthur Krauß Ant CassarSteamer3,544br
4 Nov 1917 UB 50Franz Becker AntaeusSteamer3,061br
9 Feb 1918 UB 52Otto Launburg Antenor (d.)Steamer5,319br
24 Mar 1918 UB 103Paul Hundius AnterosSteamer4,241br
16 Nov 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow Anthony HopeNavy Trawler288br
14 Jul 1916 U 39Walter Forstmann AntiguaSteamer2,876br
28 May 1917 U 86Friedrich Crüsemann AntinoeSteamer2,396br
30 May 1918 U 63Kurt Hartwig Antinous (d.)Steamer3,682br
1 Sep 1916 U 38Max Valentiner Antinous (d.)Steamer3,682br
3 Jun 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Antiope (d.)Steamer3,004br
9 Aug 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière AntiopeSteamer2,973br
7 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger AntonioSteamer2,652br
17 Mar 1917 UC 48Kurt Ramien AntonyPassenger steamer6,466br
18 Nov 1917 UC 77Reinhard von Rabenau AntwerpenSteamer1,637br
28 Nov 1917 U 96Heinrich Jeß ApapaPassenger steamer7,832br
19 Nov 1917 UB 40Hans Howaldt  AparimaSteamer5,704br
24 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg AphelionTrawler197br
6 Dec 1917 UC 71Ernst Steindorff ApleyNavy Trawler222br
9 Oct 1915 U 39Walter Forstmann ApolloSteamer3,774br
25 Jan 1918 U 33Gustav Sieß Apostoles AndreasSailing vessel50br
25 Feb 1918 U 19Johannes Spieß Appalachee (d.)Tanker3,767br
9 Jun 1917 U 70Otto Wünsche AppledoreSteamer3,843br
30 Dec 1916 UC 22Heino von Heimburg ApsleyhallSteamer3,882br
7 Jan 1918 UB 50Franz Becker ArabSteamer4,191br
6 Nov 1916 UB 43Hans von Mellenthin  ArabiaSteamer7,903br
2 Oct 1915 U 33Konrad Gansser ArabianSteamer2,744br
19 Aug 1915 U 24Rudolf Schneider  ArabicPassenger steamer15,801br
16 Sep 1917 U 54Kurt Heeseler ArabisSteamer3,928br
10 Mar 1917 U 44Paul Wagenführ Aracataca (d.)steamer4,154br
30 Dec 1917 UC 34Horst Obermüller  AragonTroopship9,588br
21 Mar 1916 U 43Hellmuth Jürst AranmoreSteamer1,050br
26 Feb 1916 UB 2Werner Fürbringer ArbonneSteamer672br
8 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck Arbor VitaeFishing vessel (smack)26br
16 Dec 1917 UB 65Martin Schelle Arbutus (hms)Sloop1,290br
2 Oct 1918 U 118Herbert Stohwasser ArcaTanker4,839br
6 Jan 1918 UC 75Johannes Lohs Arca (d.)Tanker4,839br
15 Apr 1917 UC 74Wilhelm Marschall  ArcadianTroopship8,939br
6 Jun 1918 UB 105Wilhelm Marschall ArchbankSteamer3,767br
15 Apr 1917 U 75Curt Beitzen Arctic Prince (d.)Navy Trawler194br
14 Mar 1918 UC 54Heinrich XXXVII Prinz Reuß zu Köstritz ArdandeargSteamer3,237br
7 Feb 1918 UB 57Johannes Lohs ArdbegSteamer227br
18 Aug 1917 UC 16Georg Reimarus ArdensSteamer1,274br
3 Apr 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière ArdgaskSteamer4,542br
9 Nov 1917 U 63Otto Schultze ArdglamisSteamer4,540br
1 Apr 1918 UC 31Kurt Siewert ArdglassSteamer4,617br
28 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck ArdglassSteamer778br
13 Nov 1917 U 95Athalwin Prinz ArdmorePassenger steamer1,304br
18 Sep 1917 U 63Heinrich Metzger ArendalSteamer1,387br
22 Apr 1917 UC 66Herbert Pustkuchen ArethusaSailing vessel1,279br
11 Feb 1916 UC 7Georg Haag  Arethusa (hms)Light cruiser3,520br
30 Apr 1917 UC 61Georg Gerth ArfonNavy Trawler227br
6 Aug 1917 U 94Alfred Saalwächter ArgaliaSteamer4,641br
25 Dec 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière ArgoSteamer3,071br
30 Apr 1917 UB 22Karl Wacker ArgoTrawler131br
8 Feb 1916 UC 3Erwin Waßner  Argosteamer1,720br
15 Jun 1915 UC 11Walter Gottfried Schmidt ArgyllTrawler280br
13 Apr 1917 U 84Walter Roehr ArgyllSteamer3,547br
5 Feb 1917 UC 46Friedrich Moecke  Argyllshire (d.)Passenger steamer12,097br
26 Jul 1917 UC 65Otto Steinbrinck  Ariadne (hms)Minelayer11,000br
6 Jul 1917 UB 31Thomas Bieber Ariadne Christine (d.)Steamer3,550br
2 Sep 1918 U 75Curt Beitzen Ariadne Christine (d.)Steamer3,550br
3 Oct 1918 UB 105Rudolf Petersen ArielSteamer3,428br
1 Jul 1917 UC 33Martin Schelle ArielSailing vessel108br
31 Oct 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow AriesNavy Yacht268br
25 Feb 1917 U 50Gerhard Berger AriesSteamer3,071br
14 May 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg Arlington Court (d.)Steamer4,346br
27 Jun 1917 U 60Karlgeorg Schuster  ArmadaleSteamer6,153br
28 Jun 1915 U 24Rudolf Schneider  ArmenianSteamer8,825br
13 Dec 1917 U 78Otto Dröscher ArnewoodSteamer2,259br
21 Nov 1917 U 90Walter Remy Aros CastleSteamer4,460br
18 Dec 1916 UB 34Theodor Schultz ArranTrawler176br
1 Feb 1918 U 90Walter Remy ArrinoSteamer4,484br
8 Feb 1918 U 156Konrad Gansser ArtesiaTanker2,762br
31 Jan 1916 UB 17Ralph Wenninger Arthur WilliamFishing vessel (smack)56br
27 Jan 1917 U 55Wilhelm Werner ArtistSteamer3,570br
4 Sep 1918 UC 54Otto Loycke ArumMotor vessel3,681br
6 Dec 1917 UC 17Ulrich Pilzecker AsabaSteamer972br
16 Jul 1917 U 48Karl Edeling AsamaTrawler284br
10 Nov 1918 UB 67Hellmuth von Doemming AscotMinesweeper810br
1 Apr 1916 U 44Paul Wagenführ AshburtonSteamer4,445br
29 May 1917 U 88Walther Schwieger AshleafTanker5,768br
23 Jul 1917 U 54Kurt Heeseler AshleighSteamer6,985br
12 Sep 1915 UC 3Erwin Weisbach AshmoreSteamer2,519br
22 Feb 1917 UC 6Werner von Zerboni di Sposetti Ashtabula (d.)Tanker7,025br
11 Feb 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns AshwoldFishing vessel129br
12 Sep 1917 UC 40Hermann Menzel AsiaNavy Trawler309br
30 May 1918 U 63Kurt Hartwig Asiatic PrinceSteamer2,887br
30 Dec 1916 UC 16Egon von Werner Aspenleaf (d.)Tanker7,535br
26 Aug 1917 UB 61Theodor Schultz AssyriaSteamer6,370br
4 Jul 1917 UC 25Johannes Feldkirchner AsterSloop1,250br
9 Oct 1916 U 46Leo Hillebrand AstoriaSteamer4,262br
26 Jun 1916 UC 1Kurt Ramien AstrologerSteamer912br
18 Feb 1917 U 64Robert Moraht Asturian (d.)Steamer3,193br
20 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen  Asturias (d.)hospital ship12,002br
14 Mar 1915 U 29Otto Weddigen  Atalanta (d.)Steamer519br
30 Jul 1915 UB 10Otto Steinbrinck AthenaFishing vessel (smack)45br
16 Aug 1917 U 53Hans Rose AtheniaSteamer8,668br
10 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier AthenianFishing vessel171br
19 Feb 1918 UC 71Walter Warzecha Athenic (d.)Steamer4,078br
26 Apr 1917 UC 65Otto Steinbrinck AtholeMotor barge150br
3 Nov 1917 UC 75Johannes Lohs Atlantian (d.)Passenger Steamer9,399br
26 Jun 1918 U 86Helmut Patzig AtlantianPassenger steamer9,399br
13 Nov 1917 UB 56Hans Valentiner AtlasSteamer989br
14 Feb 1918 UC 71Walter Warzecha AtlasSteamer3,090br
30 Dec 1917 UC 34Horst Obermüller  AttackDestroyer785br
3 Aug 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel AubeSteamer1,837br
12 Jan 1917 U 84Walter Roehr AuchencragSteamer3,916br
24 Aug 1918 UC 59Walther Strasser Auckland CastleSteamer1,084br
6 Sep 1918 UB 80Max Viebeg  AudaxSteamer975br
23 Mar 1918 UB 83Günther Krause AultonSteamer634br
4 Feb 1918 UB 67Gerhard Schulz  AuraniaSteamer13,936br
10 Dec 1917 U 75Fritz Schmolling Aureole (d.)Tanker3,998br
23 Apr 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns Auriacsteamer871br
11 Jun 1917 U 55Wilhelm Werner  Ausonia (d.)Passenger steamer8,153br
30 May 1918 U 62Ernst Hashagen  AusoniaPassenger steamer8,153br
23 Aug 1918 UC 27Otto Gerke Australian TransportSteamer4,784br
29 Apr 1918 UB 57Johannes Lohs AustralierSteamer3,687br
16 Mar 1918 UB 40Karl Dobberstein Author (d.)Steamer5,586br
12 Apr 1918 U 34Johannes Klasing AutolycusSteamer5,806br
21 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen AvanceFishing vessel (smack)57br
2 Feb 1918 UB 59Erwin Waßner AvantiSteamer2,128br
14 Jun 1917 U 69Ernst Wilhelms  AvengerArmed merchant cruiser13,441br
19 Apr 1917 U 50Gerhard Berger AvocetSteamer1,219br
9 Apr 1916 UC 7Georg Haag  AvonPassenger steamer1,574br
7 Dec 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel AvristanSteamer3,818br
13 Nov 1917 UC 4Walter Schmitz AxminsterSteamer1,905br
13 Nov 1917 UB 56Hans Valentiner AxwellSteamer1,442br
8 Oct 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg AylevarrooSteamer908br
30 May 1918 U 63Kurt Hartwig AymericSteamer4,363br
8 Mar 1918 UC 27Otto Gerke AyrSteamer3,050br
14 Jun 1917 U 155Karl Meusel AysgarthSteamer3,118br
4 Jul 1917 UC 25Johannes Feldkirchner Azalea (hms) (d.)Sloop1,250br
4 Aug 1917 UB 22Karl Wacker AziraSteamer1,144br
5 Feb 1917 U 54Volkhard von Bothmer AzulSteamer3,074br
13 Jul 1918 U 91Alfred von Glasenapp BadagriSteamer2,956br
3 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck BadgerSteamer89br
23 Jul 1916 U 39Walter Forstmann BadmintonSteamer3,847br
1 May 1917 UC 66Herbert Pustkuchen BagdaleSteamer3,045br
11 Feb 1918 UC 58Karl Vesper Baku StandardTanker3,708br
9 Sep 1915 UC 1Egon von Werner BalakaniTanker3,696br
28 Sep 1918 UB 91Wolf Hans Hertwig BaldersbySteamer3,613br
6 Feb 1916 UC 7Georg Haag Balgowniesteamer1,061br
20 Feb 1918 UB 52Otto Launburg BalgraySteamer3,603br
25 Apr 1917 UB 32Max Viebeg  BallaratTroopship11,120br
20 Apr 1917 UC 41Kurt Bernis BallochbuieSteamer921br
9 Nov 1917 UC 47Günther Wigankow BallogieSteamer1,207br
18 Apr 1918 UB 80Max Viebeg BamseSteamer958br
2 Oct 1918 UB 112Wilhelm Rhein BamseSteamer1,001br
13 Apr 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns BandonSteamer1,456br
13 Dec 1917 UB 34Hellmuth von Ruckteschell BangarthSteamer1,872br
20 Oct 1916 UB 40Karl Neumann BarbaraSteamer3,740br
12 Nov 1917 UC 34Horst Obermüller BarbarySteamer4,185br
5 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe BardolphTrawler215br
24 Dec 1916 UC 17Ralph Wenninger BarganySteamer872br
13 Feb 1917 U 78Otto Dröscher BarnsleyTrawler144br
24 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel BarntonSteamer1,858br
9 May 1918 UB 72Friedrich Traeger Baron AilsaSteamer1,836br
28 Oct 1917 U 46Leo Hillebrand Baron BalfourSteamer3,991br
3 Oct 1917 U 89August Mildenberger Baron BlantyreSteamer1,844br
9 Jun 1917 U 96Heinrich Jeß Baron CawdorSteamer4,316br
19 Aug 1915 U 38Max Valentiner  Baron ErskineSteamer5,585br
28 Oct 1917 UC 63Karsten von Heydebreck Baron GariochSteamer1,831br
22 Apr 1918 U 91Alfred von Glasenapp Baron HerriesSteamer1,610br
1 Sep 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer Baron Minto (d.)Steamer4,537br
27 Jun 1917 U 93Helmut Gerlach Baron OgilvySteamer4,570br
16 Jan 1917 U 44Paul Wagenführ Baron SempillSteamer1,607br
30 May 1916 U 39Walter Forstmann Baron TweedmouthSteamer5,007br
29 May 1916 U 39Walter Forstmann Baron VernonSteamer1,779br
7 Mar 1917 UC 43Erwin Sebelin Baron WemyssSteamer1,605br
1 Sep 1916 U 34Claus Rücker Baron YarboroughSteamer1,784br
11 May 1917 U 49Richard Hartmann BarristerSteamer3,679br
19 Sep 1918 UB 64Ernst Krieger BarristerSteamer4,952br
19 Feb 1918 U 94Alfred Saalwächter BarrowmoreSteamer3,832br
15 Jul 1918 U 108Martin Nitzsche  BarungaSteamer7,484br
8 Feb 1918 U 53Hans Rose BasutaSteamer2,876br
30 May 1917 U 87Rudolf Schneider BathurstSteamer2,821br
19 Jun 1917 U 61Victor Dieckmann BatoumTanker4,054br
18 Jul 1915 UB 17Ralph Wenninger Batoum (d.)Tanker4,054br
10 Jun 1917 U 66Thorwald von Bothmer Bay StateSteamer6,583br
11 Mar 1915 U 27Bernd Wegener  BayanoArmed merchant cruiser5,948br
11 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen Bayard (d.)Q ship220br
11 Oct 1917 UC 50Rudolf Seuffer BaychattanSteamer3,758br
1 Jan 1917 UC 22Heino von Heimburg BaycraigSteamer3,761br
18 Mar 1918 UC 77Johannes Ries BaygitanoSteamer3,073br
17 Dec 1916 U 46Alfred Saalwächter BayhallSteamer3,898br
25 Mar 1917 UC 36Gustav Buch BaynaenSteamer3,227br
9 Jan 1917 U 39Walter Forstmann BayneskSteamer3,286br
23 Oct 1916 U 63Otto Schultze BayreaulxSteamer3,009br
30 Jul 1918 UB 88Reinhard von Rabenau Bayronto (d.)Steamer6,045br
6 Aug 1917 UC 42Hans Albrecht Müller BaysotoSteamer3,082br
9 Jan 1918 U 84Walter Roehr BayvoeSteamer2,979br
18 Jun 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière BeachySteamer4,718br
31 Jul 1917 U 95Athalwin Prinz Beacon Grange (d.)Steamer4,237br
19 Feb 1918 U 91Alfred von Glasenapp Beacon LightTanker2,768br
20 Jul 1917 UC 47Paul Hundius BeatriceSteamer712br
6 Jan 1917 U 82Hans Adam BeaufrontSteamer1,720br
7 Feb 1918 U 53Hans Rose BeaumarisSteamer2,372br
6 Oct 1917 U 96Heinrich Jeß BedaleSteamer2,116br
3 Aug 1917 UC 75Johannes Lohs BeechparkSteamer4,763br
10 Feb 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel BeechtreeSteamer1,277br
23 Sep 1916 UC 16Egon von Werner BeechwoldTrawler129br
27 Apr 1917 UB 32Max Viebeg BeemahSteamer4,750br
2 May 1917 U 58Kurt Wippern  BeeswingSailing vessel1,462br
18 Jun 1917 U 58Peter Hermann BegaNavy Trawler318br
27 Jul 1917 U 46Leo Hillebrand  Begona No. 4Steamer2,407br
29 Mar 1916 U 44Paul Wagenführ Begonia (d.)Sloop1,250br
21 Mar 1918 UB 55Ralph Wenninger BegoniaSteamer3,070br
29 May 1918 U 90Walter Remy BegumSteamer4,646br
30 Nov 1916 UB 19Erich Noodt BehrendSailing vessel141br
14 May 1917 UC 49Alfred Arnold Bel LilyTrawler168br
3 Feb 1917 U 45Erich Sittenfeld BelfordSailing vessel1,905br
20 Dec 1915 UB 10Otto Steinbrinck BelfordSteamer516br
24 May 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg BelgianSteamer3,657br
31 Jul 1917 U 55Wilhelm Werner Belgian PrinceSteamer4,765br
23 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger BelgierSteamer4,588br
25 Sep 1916 U 64Robert Moraht BellaTrawler11br
27 Jul 1917 UC 65Otto Steinbrinck Bellagio (d.)Steamer3,919br
7 Sep 1918 UC 67Martin Niemöller BellbankSteamer3,250br
27 Jul 1917 U 95Athalwin Prinz Belle of EnglandSteamer3,877br
1 Feb 1916 U 21Otto Hersing Belle Of FranceSteamer3,876br
27 Feb 1917 UC 22Heino von Heimburg Bellorado (d.)Steamer4,649br
7 Jul 1917 UB 31Thomas Bieber BelluciaSteamer4,368br
21 Apr 1918 U 32Kurt Albrecht BellviewSteamer3,567br
14 Feb 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns Belvoir CastleTrawler221br
14 Jul 1916 UB 39Werner Fürbringer Ben AdenFishing vessel176br
8 Aug 1915 UC 1Egon von Werner Ben ArdnaNavy Trawler197br
30 Jan 1915 U 21Otto Hersing Ben CruachanSteamer3,092br
8 Jul 1918 U 92Günther Ehrlich Ben LomondSteamer2,814br
7 Feb 1918 UB 57Johannes Lohs Ben ReinSteamer212br
18 Aug 1915 U 27Bernd Wegener Ben VrackieSteamer3,908br
23 Dec 1916 U 21Otto Hersing Benalder (d.)Steamer3,044br
9 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier BenbowFishing vessel172br
4 Apr 1916 UC 1Egon von Werner BendewSteamer3,681br
24 Feb 1917 UC 31Otto von Schrader Beneficentsteamer1,963br
1 Apr 1916 U 28Georg-Günther von Forstner  BengairnSailing vessel2,127br
13 Sep 1917 UC 34Horst Obermüller Bengali (d.)Steamer5,684br
8 Apr 1918 UC 34Horst Obermüller BengaliSteamer5,684br
20 Jun 1917 U 62Ernst Hashagen Bengore HeadSteamer2,490br
7 Mar 1915 U 20Walther Schwieger BengroveSteamer3,840br
16 Jul 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg Benguela (d.)Steamer5,530br
11 Jun 1917 UC 74Wilhelm Marschall BenhaSteamer1,878br
5 Apr 1917 U 46Leo Hillebrand BenheatherSteamer4,701br
7 May 1915 U 39Walter Forstmann BeningtonTrawler131br
20 Jun 1917 UC 75Johannes Lohs BenitaSailing vessel130br
26 Dec 1917 UB 57Otto Steinbrinck BenitoSteamer4,712br
18 Aug 1917 U 55Wilhelm Werner Benjamin StevensonNavy Trawler255br
12 May 1918 UC 75Johannes Lohs Benlawers (d.)Steamer3,949br
8 Nov 1917 U 63Otto Schultze Benledi (d.)Steamer3,931br
10 Nov 1916 UC 17Ralph Wenninger Benton CastleNavy Trawler283br
1 Aug 1915 U 28Georg-Günther von Forstner  BenvorlichSteamer3,381br
25 Mar 1917 U 64Robert Moraht BerberaSteamer4,352br
13 Aug 1917 U 84Walter Roehr BergamotSloop1,290br
15 Dec 1917 U 94Alfred Saalwächter BernardSteamer3,682br
13 Nov 1916 UB 38Erwin Waßner BerniciaPassenger steamer957br
18 Feb 1917 U 84Walter Roehr  Berrima (d.)Passenger steamer11,137br
6 Jul 1918 UC 67Martin Niemöller BertrandSteamer3,613br
26 Feb 1918 UC 4Kurt Loch Berwen (d.)Steamer3,752br
2 Dec 1917 U 34Johannes Klasing Berwick LawSteamer4,680br
16 Mar 1916 U 70Otto Wünsche Berwindvale (d.)Steamer5,242br
6 Jun 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann BerylFishing vessel (smack)57br
14 Feb 1918 U 86Helmut Patzig Bessie StephensSailing vessel119br
2 Mar 1918 U 91Alfred von Glasenapp BessyAuxiliary motor60br
19 Apr 1917 UC 55Karl Neureuther BethlehemAuxiliary motor379br
24 Aug 1918 U 117Otto Dröscher Bianca (d.)Auxiliary motor408br
12 Mar 1917 U 73Gustav Sieß BilswoodSteamer3,097br
23 Aug 1916 UC 1Kurt Ramien BirchNavy Trawler215br
2 Dec 1917 U 84Walter Roehr BirchgroveSteamer2,821br
23 Feb 1918 U 91Alfred von Glasenapp Birchleaf (d.)Tanker5,873br
3 Jan 1918 U 61Victor Dieckmann BirchwoodSteamer2,756br
26 Jun 1917 U 63Otto Schultze BirdoswaldSteamer4,013br
23 Jan 1918 UC 23Hans Georg Lübbe BirkhallSteamer4,541br
5 Jan 1918 UB 38Günther Bachmann BirtleySteamer1,438br
4 Sep 1917 UC 16Georg Reimarus BishopstonSteamer2,513br
20 Aug 1915 U 38Max Valentiner  BitternSteamer1,797br
21 Jun 1917 U 19Johannes Spieß Black HeadSteamer1,898br
1 May 1918 U 71Richard Scheurlen BlackmorevaleMinesweeper750br
3 Jan 1918 UC 49Hans Kükenthal BlackwhaleNavy whaler237br
9 Mar 1915 U 35Waldemar Kophamel BlackwoodSteamer1,230br
9 Aug 1917 U 100Degenhart von Loë BlagdonSteamer1,996br
26 Jul 1918 UC 40Hermann Menzel BlairhallSteamer2,549br
24 Jul 1917 UC 49Karl Petri BlakeSteamer3,740br
27 Nov 1917 UB 80Max Viebeg  BleamoorSteamer3,755br
28 Apr 1916 UB 27Victor Dieckmann BLESSINGFishing vessel19br
18 Mar 1915 U 34Claus Rücker Blue Jacket (d.)Steamer3,515br
31 Mar 1917 UB 32Max Viebeg BoazSailing vessel111br
3 May 1915 U 9Johannes Spieß Bob WhiteTrawler191br
10 Nov 1916 U 50Gerhard Berger BogotaSteamer4,577br
27 May 1917 UC 20Hans Adalbert von der Lühe BoldwellSteamer3,118br
20 Aug 1918 UB 92Johannes Paul Müller BoltonhallSteamer3,595br
11 Jun 1918 UB 80Max Viebeg BomaSteamer2,694br
14 Aug 1915 UB 4Karl Groß Bona FideFishing vessel (smack)59br
23 Aug 1917 U 53Hans Rose BonifaceSteamer3,799br
17 Aug 1915 U 38Max Valentiner BonnySteamer2,702br
5 Oct 1917 k.u.k. U28Zdenko Hudecek BontnewyddSteamer3,296br
17 Oct 1918 UB 92Johannes Paul Müller BonvilstonSteamer2,865br
20 Mar 1918 UB 31Wilhelm Braun Boorara (d.)Steamer6,570br
23 Jul 1918 UC 70Karl Dobberstein Boorara (d.)Steamer6,570br
4 Nov 1917 UC 17Ulrich Pilzecker Border KnightSteamer3,724br
25 Mar 1918 UB 78Arthur Stoßberg Border LadsNavy Drifter86br
10 Jun 1918 UB 103Paul Hundius BorgSteamer2,111br
1 Mar 1918 U 55Wilhelm Werner BorgaSteamer1,046br
18 Jun 1917 UC 17Werner Fürbringer BorneoNavy Trawler211br
7 Apr 1918 U 111Hans Beyersdorff BoscastleSteamer2,346br
21 Aug 1918 UB 92Johannes Paul Müller BoscawenSteamer1,936br
2 Jan 1918 U 91Alfred von Glasenapp Boston CitySteamer2,711br
10 Oct 1917 U 53Hans Rose BostonianSteamer5,736br
28 Mar 1918 UC 64Ferdinand Schwartz BothaMotor fishing vessel17br
23 Aug 1915 UB 12Hans Nieland Boy BertFishing vessel (smack)57br
26 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Boy DenisFishing vessel (smack)41br
10 Sep 1915 UB 2Werner Fürbringer Boy ErnieFishing vessel47br
3 Mar 1916 UC 12Eberhard Fröhner Boy HaroldNavy Drifter74br
3 Jun 1915 UB 16Hans Valentiner Boy HoraceFishing vessel (smack)69br
26 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Boy JackFishing vessel (smack)57br
17 May 1916 UB 29Herbert Pustkuchen Boy PercyFishing vessel (smack)46br
17 May 1916 UB 29Herbert Pustkuchen Boy SamFishing vessel (smack)46br
24 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger Boy WalterFishing vessel (smack)43br
7 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier Boyne CastleSteamer245br
25 Sep 1917 UC 47Paul Hundius BoyntonSteamer2,578br
11 May 1917 UC 1Walter Warzecha BracklynNavy Trawler303br
1 Aug 1916 UB 39Werner Fürbringer BraconashFishing vessel192br
5 Aug 1917 U 44Paul Wagenführ  BracondaleQ ship2,095br
16 Aug 1917 k.u.k. U28Zdenko Hudecek Bradford CityQ ship3,683br
31 Mar 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg BraefieldSteamer427br
23 Nov 1916 U 73Gustav Sieß Braemar Castle (d.)Hospital ship6,318br
6 Dec 1917 UC 71Ernst Steindorff BraesideSteamer569br
20 Jul 1917 UC 47Paul Hundius BramhamSteamer1,978br
25 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck BrandonSailing vessel130br
23 Feb 1915 U 8Alfred Stoß Branksome ChineSteamer2,026br
14 Jul 1918 UB 105Wilhelm Marschall Branksome HallSteamer4,262br
11 Apr 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow Branksome Hall (d.)Steamer4,262br
2 Nov 1917 UC 65Claus Lafrenz Branksome Hall (d.)Steamer4,262br
4 Oct 1916 U 46Leo Hillebrand BrantinghamSteamer2,617br
7 Apr 1916 UB 29Herbert Pustkuchen BrauntonSteamer4,575br
14 Mar 1917 U 44Paul Wagenführ Bray HeadSteamer3,077br
13 Apr 1917 UC 41Kurt Bernis Breadalbane (d.)Trawler112br
19 Aug 1917 UC 17Ulrich Pilzecker BremaSteamer1,537br
7 Jan 1917 UB 23Heinz Ziemer BrendaSailing vessel249br
12 Jan 1917 UC 43Erwin Sebelin BrentwoodSteamer1,192br
14 Jan 1916 UC 3Erwin Waßner Breslau (d.)Steamer1,339br
13 Dec 1916 UB 43Hans von Mellenthin BretwaldaSteamer4,037br
30 Aug 1915 UC 5Herbert Pustkuchen Bretwalda (d.)Steamer4,037br
21 Nov 1917 U 67Hans Nieland Breynton (d.)Steamer4,240br
1 Dec 1916 UB 29Erich Platsch BriardeneSteamer2,701br
1 Nov 1916 U 30Franz Grünert Brierley HillSteamer1,168br
22 Nov 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow BriertonSteamer3,255br
14 Dec 1917 UC 53Kurt Albrecht Brig 1 (d.)Q ship120br
19 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck BrigadeSteamer425br
6 Oct 1915 UC 5Herbert Pustkuchen  Brighton QueenAuxiliary minesweeper553br
4 Dec 1917 UC 63Karsten von Heydebreck  BrigittaSteamer2,084br
14 Mar 1917 UC 47Paul Hundius BrikaSteamer3,549br
17 Apr 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière Brisbane RiverSteamer4,989br
2 Oct 1917 U 79Otto Rohrbeck  Brisk (d.)Destroyer790br
12 Feb 1917 UC 47Paul Hundius BrissonsFishing vessel (smack)60br
16 Dec 1917 U 94Alfred Saalwächter Bristol CitySteamer2,511br
8 Dec 1916 U 38Max Valentiner BritanniaSteamer1,814br
2 Apr 1917 U 65Hermann von Fischel BritanniaSteamer3,129br
9 Jun 1915 UB 2Werner Fürbringer BritanniaFishing vessel (smack)43br
6 Sep 1916 UB 23Ernst Voigt BritanniaSailing vessel48br
9 Nov 1918 UB 50Heinrich Kukat  BritanniaBattleship16,350br
23 Sep 1916 UC 16Egon von Werner Britannia IiiTrawler138br
13 Dec 1917 UB 31Thomas Bieber BritannicSailing vessel92br
30 Jul 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière BritannicSteamer3,487br
21 Nov 1916 U 73Gustav Sieß  BritannicHospital ship48,158br
4 Aug 1917 U 72Johannes Feldkirchner British MonarchSteamer5,749br
4 Mar 1918 U 92Max Bieler British Princess (d.)Tanker7,034br
26 Mar 1918 UB 78Arthur Stoßberg British Star (d.)Tanker6,888br
1 May 1917 UB 43Horst Obermüller British SunTanker5,565br
23 Feb 1918 U 91Alfred von Glasenapp British ViscountTanker3,287br
24 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg BritonTrawler134br
21 Jul 1915 UC 3Erwin Weisbach BritonNavy Trawler196br
29 Apr 1918 UB 57Johannes Lohs BroderickSteamer4,321br
10 Jun 1918 UC 53Adolf Ehrensberger Brodholme (d.)Steamer5,747br
7 Sep 1917 UB 49Hans von Mellenthin Brodmead (d.)Steamer5,646br
27 Feb 1917 UB 43Hans von Mellenthin BrodmoreSteamer4,071br
31 Mar 1917 UC 38Alfred Klatt BrodnessSteamer5,736br
15 Aug 1917 UB 40Hans Howaldt BrodstoneSteamer4,927br
24 Sep 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière BronwenSteamer4,250br
19 Jun 1917 U 60Karlgeorg Schuster BrookbySteamer3,679br
10 Jan 1917 U 79Heinrich Jeß BrookwoodSteamer3,093br
10 May 1917 UC 61Georg Gerth BroomhillSteamer1,392br
28 Mar 1918 UC 64Ferdinand Schwartz Brotherly LoveMotor fishing vessel19br
15 Apr 1917 UC 31Otto von Schrader BrothertoftTrawler155br
24 Jul 1917 U 46Leo Hillebrand BrumaireSteamer2,324br
11 Jul 1917 UB 31Thomas Bieber BrunhildaSteamer2,296br
13 Sep 1918 UB 64Ernst Krieger BuffaloSteamer286br
19 Jun 1917 U 70Otto Wünsche BuffaloSteamer4,106br
20 Jan 1917 U 84Walter Roehr BulgarianSteamer2,515br
28 Apr 1917 U 58Kurt Wippern BullmouthTanker4,018br
20 Aug 1917 U 52Hans Walther BulyssesTanker6,127br
21 Oct 1917 UC 49Karl Petri Buntytug73br
15 Feb 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière Buranda (d.)Steamer3,651br
1 Dec 1916 UC 22Heino von Heimburg BurcombeSteamer3,516br
5 Nov 1915 U 38Max Valentiner BureskSteamer3,673br
23 Jun 1916 UC 6Otto Ehrentraut BurmaSteamer706br
26 Feb 1917 U 39Walter Forstmann BurnbySteamer3,665br
14 Dec 1916 UC 32Herbert Breyer BurnhopeSteamer1,941br
25 Nov 1916 UC 4Hans Howaldt BurnleyNavy Trawler275br
19 Mar 1918 UB 62Bernhard Putzier BurnstoneSteamer2,340br
27 Apr 1917 UC 65Otto Steinbrinck BurrowaSailing vessel2,902br
5 Oct 1915 U 33Konrad Gansser BurrsfieldSteamer4,037br
10 Apr 1918 U 154Hermann Gercke Burutu (d.)Passenger steamer3,902br
9 Dec 1915 U 39Walter Forstmann  BusirisSteamer2,705br
14 Jul 1916 UB 39Werner Fürbringer ButeTrawler176br
29 Jan 1918 UB 40Karl Dobberstein ButetownSteamer1,829br
8 Sep 1916 UB 47Wolfgang Steinbauer ButetownSteamer3,789br
7 Sep 1917 UC 23Volkhard von Bothmer By GeorgeNavy Trawler225br
1 Oct 1918 U 139Lothar von Arnauld de la Perière BylandsSteamer3,309br
29 Mar 1917 UB 21Franz Walther BywellSteamer1,522br
17 Jul 1917 U 52Hans Walther C 34Submarine321br
1 May 1917 UB 18Claus Lafrenz C. A. JaquesSteamer2,105br
12 Mar 1917 UC 47Paul Hundius C.A.S.Fishing vessel (smack)60br
18 May 1917 UC 70Werner Fürbringer C.E.C.G.Sailing vessel47br
6 Aug 1915 UB 17Ralph Wenninger C.E.S.Fishing vessel (smack)47br
20 Oct 1916 U 69Ernst Wilhelms CabotiaSteamer4,309br
27 May 1915 U 41Klaus Hansen  CadebySteamer1,130br
7 Apr 1918 U 53Hans Rose  Cadillac (d.)Tanker11,106br
18 Oct 1917 UC 47Günther Wigankow CadmusSteamer1,879br
16 Apr 1917 UB 40Hans Howaldt CairndhuSteamer4,109br
20 Apr 1916 U 69Ernst Wilhelms CairngowanSteamer4,017br
17 Apr 1917 U 55Wilhelm Werner CairnhillSteamer4,981br
15 Jun 1918 UC 40Hermann Menzel Cairnmona (d.)Steamer4,666br
28 May 1918 U 62Ernst Hashagen CairnrossSteamer4,016br
4 Aug 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel CairnstrathSteamer2,128br
21 Mar 1915 U 34Claus Rücker CairntorrSteamer3,588br
13 Aug 1915 U 24Rudolf Schneider Cairosteamer1,671br
20 Apr 1917 U 52Hans Walther CaithnessSteamer3,500br
27 Oct 1918 UB 12Ernst Schöller CalceolariaNavy Drifter92br
11 May 1917 U 80Alfred von Glasenapp CalchasSteamer6,748br
6 Mar 1917 U 44Paul Wagenführ CaldergroveSteamer4,327br
4 Dec 1916 U 65Hermann von Fischel  CaledoniaPassenger steamer9,223br
14 Dec 1916 U 72Ernst Krafft Caledonia (d.)Passenger steamer7,572br
17 Mar 1917 UC 50Rudolf Seuffer CaledoniaTrawler161br
1 Mar 1918 U 19Johannes Spieß  CalgarianArmed merchant cruiser12,515br
12 Apr 1917 UC 76Wilhelm Barten CalibanTrawler215br
17 Oct 1917 U 22Hinrich Hermann Hashagen CaliforniaPassenger steamer5,629br
7 Feb 1917 U 85Willy Petz  CaliforniaPassenger steamer8,669br
9 Nov 1915 U 35Waldemar Kophamel  CalifornianPassenger steamer6,223br
12 Jul 1917 U 155Karl Meusel CalliopeSteamer2,883br
5 Apr 1917 U 65Hermann von Fischel CalliopeSteamer3,829br
11 Jul 1916 U 53Hans Rose CalypsoSteamer2,876br
20 Feb 1915 U 30Erich von Rosenberg-Gruszczynski CambankSteamer3,112br
18 May 1917 UC 36Gustav Buch CamberwellSteamer4,078br
31 Oct 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière CambricSteamer3,403br
16 Jul 1915 U 19Constantin Kolbe Cameo (d.)Navy trawler172br
2 May 1917 UC 37Otto Launburg Camerata (d.)Steamer3,723br
15 Apr 1917 U 33Gustav Sieß  CameroniaTroopship10,963br
2 Jun 1917 UC 34Robert Sprenger CameronianSteamer5,861br
13 Aug 1917 U 79Otto Rohrbeck Camito (d.)Steamer6,611br
26 Jun 1915 U 39Walter Forstmann CampaniaTrawler167br
5 Apr 1917 U 59Wilhelm von Fircks CanadianPassenger steamer9,309br
9 Aug 1917 UC 53Kurt Albrecht Canara (d.)Steamer6,012br
27 Jul 1917 UC 65Otto Steinbrinck  CandiaPassenger steamer6,482br
6 May 1915 U 20Walther Schwieger CandidateSteamer5,858br
18 Nov 1917 U 39Heinrich Metzger CandytuftSloop1,290br
8 Nov 1917 U 63Otto Schultze Candytuft (d.)Sloop1,290br
24 Jun 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière Canford ChineSteamer2,398br
17 Nov 1916 UC 29Ernst Rosenow CanganianSteamer1,143br
28 Mar 1917 U 24Walter Remy CannizaroSteamer6,133br
1 May 1918 UB 57Johannes Lohs Canonesa (d.)Steamer6,683br
24 Dec 1917 U 105Friedrich Strackerjan CanovaSteamer4,637br
5 Nov 1916 UC 18Wilhelm Kiel CantatriceNavy Trawler302br
8 Jan 1917 UC 11Benno von Ditfurth Cape ColonyNavy Drifter82br
12 Oct 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg Cape Corso (d.)Steamer3,890br
2 Nov 1917 UC 17Ulrich Pilzecker Cape FinisterreSteamer4,380br
22 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel CapenorSteamer2,536br
3 May 1917 UC 75Johannes Lohs Carberry KingFishing vessel31br
9 Jun 1915 U 25Otto Wünsche CardiffTrawler163br
10 Jan 1918 U 84Walter Roehr Cardiff (d.)Steamer2,808br
16 Apr 1916 U 67Hans Nieland  CardoniaSailing vessel2,169br
12 Jun 1917 UC 47Paul Hundius Carew CastleNavy Trawler256br
6 Nov 1915 U 35Waldemar Kophamel CariaSteamer3,032br
8 Jun 1917 UB 18Claus Lafrenz CariadFishing vessel (smack)38br
24 Dec 1915 UC 1Egon von Werner CarilonNavy Trawler226br
21 Jun 1915 U 38Max Valentiner CarisbrookSteamer2,352br
14 Feb 1918 UB 57Johannes Lohs Carlisle CastleSteamer4,325br
13 Nov 1917 U 95Athalwin Prinz CarloSteamer3,040br
29 May 1918 U 90Walter Remy CarltonSteamer5,265br
21 Feb 1916 UC 6Matthias Graf von Schmettow CarltonNavy Trawler267br
2 Jan 1917 UB 39Heinrich Küstner CarlyleSteamer466br
26 Jul 1917 UC 50Rudolf Seuffer CarmarthenSteamer4,262br
2 Mar 1918 U 105Friedrich Strackerjan CarmeliteSteamer2,583br
31 Mar 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow Carnation (d.)Sloop1,210br
14 May 1917 U 49Richard Hartmann CarnmoneySailing vessel1,299br
7 Sep 1915 U 20Walther Schwieger CaroniSteamer2,652br
17 Jul 1918 U 55Wilhelm Werner  CarpathiaPassenger steamer13,603br
1 Oct 1917 U 96Heinrich Jeß CarrabinSailing vessel2,739br
16 Jun 1917 U 50Gerhard Berger Carrie HerveySailing vessel111br
9 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck Carrigan Head (d.)Q ship4,201br
20 Aug 1915 U 38Max Valentiner CarterswellSteamer4,308br
14 Jun 1917 U 79Otto Rohrbeck CarthaginianSteamer4,444br
20 May 1917 U 34Johannes Klasing CaspianSteamer3,606br
24 Jul 1915 U 36Ernst Graeff CassioTrawler172br
18 Apr 1917 U 61Victor Dieckmann Castiliansteamer1,923br
4 Mar 1918 U 110Carl Albrecht Kroll Castle EdenSteamer1,949br
14 Mar 1918 UC 40Hermann Menzel CastlefordSteamer1,741br
12 Jul 1917 U 87Rudolf Schneider CastletonSteamer2,395br
9 Jun 1915 U 25Otto Wünsche CastorTrawler182br
2 Nov 1916 U 49Richard Hartmann CaswellTrawler245br
28 Nov 1916 UB 37Paul Günther CatenaFishing vessel (smack)36br
13 Nov 1916 UB 38Erwin Waßner CaterhamSteamer1,912br
26 Jun 1917 U 62Ernst Hashagen CattaroSteamer2,908br
1 Jul 1915 U 39Walter Forstmann CaucasianTanker4,656br
1 Feb 1918 U 46Leo Hillebrand CavalloSteamer2,086br
1 Jun 1917 U 88Walther Schwieger CavinaSteamer6,539br
11 Oct 1917 UC 35Hans Paul Korsch Cayo BonitoSteamer3,427br
18 Feb 1918 U 155Erich Eckelmann Cecil L. ShaveSailing vessel102br
12 Feb 1916 UC 4Friedrich Moecke  CedarwoodSteamer654br
10 Jul 1917 U 53Hans Rose CedricTrawler197br
2 Feb 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer CeliaSteamer5,004br
31 Mar 1918 UB 77Wilhelm Meyer  Celtic (d.)Passenger steamer20,904br
25 Jul 1915 U 41Klaus Hansen CelticTrawler264br
15 Feb 1917 U 80Alfred von Glasenapp  Celtic (d.)Passenger steamer20,904br
11 Sep 1917 UC 31Kurt Siewert Cento (d.)Steamer3,708br
4 Jun 1918 UC 70Kurt Loch Cento (d.)Steamer3,708br
6 May 1915 U 20Walther Schwieger CenturionSteamer5,495br
19 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger CenturionSailing vessel1,828br
26 Mar 1916 UC 7Georg Haag  CerneSteamer2,579br
24 Jun 1917 UB 42Kurt Schwarz CestrianTroopship8,912br
18 Jan 1917 UB 41Friedrich Karl Sichart von Sichartshofen Cetus (d.)Trawler139br
10 Mar 1918 UC 74Hans Adalbert von der Lühe ChagresPassenger steamer5,288br
4 Aug 1915 UB 12Hans Nieland ChallengerFishing vessel (smack)50br
9 Oct 1917 U 96Heinrich Jeß ChampagneArmed merchant cruiser5,360br
23 Sep 1915 U 41Klaus Hansen  ChancellorSteamer4,586br
5 Apr 1916 U 34Claus Rücker ChantalaSteamer4,951br
12 Sep 1918 U 65Gustav Sieß Chao Chow Fu (d.)Steamer1,909br
1 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Charing CrossSteamer2,534br
19 Aug 1918 UB 86Hans Trenk Charity (d.)Steamer1,735br
24 Jan 1918 U 90Walter Remy CharlesSailing vessel78br
26 Jun 1917 U 79Otto Rohrbeck Charles AstieNavy trawler295br
17 Apr 1917 UC 45Hubert Aust Charles GoodanewSteamer791br
10 Jul 1918 U 92Günther Ehrlich Charles Theriault (d.)Sailing vessel339br
12 Dec 1917 UB 65Martin Schelle CharlestonSteamer1,866br
30 Sep 1917 UC 74Wilhelm Marschall CharlsinNavy Trawler241br
23 Sep 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière CharterhouseSteamer3,021br
1 Mar 1917 UB 18Claus Lafrenz ChatburnSteamer1,942br
21 May 1918 k.u.k. U32Otto Kasseroller ChathamSteamer3,592br
30 Jun 1917 UC 33Martin Schelle  Cheerful (hms)Destroyer370br
14 Apr 1918 UB 73Karl Neureuther ChelfordSteamer2,995br
8 Jun 1917 U 72Ernst Krafft CheltonianSteamer4,426br
29 Apr 1915 U 30Erich von Rosenberg-Gruszczynski CherburySteamer3,220br
26 Apr 1917 UC 67Karl Neumann ChertseySteamer3,264br
18 May 1918 UC 52Hellmuth von Doemming ChesterfieldFleet messenger1,013br
21 Feb 1918 U 102Curt Beitzen Cheviot RangeSteamer3,691br
13 Apr 1916 U 22Bruno Hoppe ChicSteamer3,037br
8 Jul 1918 UB 107Eberhard von Prittwitz und Gaffron ChicagoSteamer7,709br
24 May 1917 UC 62Max Schmitz Chicago City (d.)Steamer2,324br
12 Apr 1917 UC 76Wilhelm Barten ChinkiangTrawler125br
28 Dec 1917 UC 75Johannes Lohs ChirripoSteamer4,050br
27 Jul 1918 UB 107Eberhard von Prittwitz und Gaffron ChlorisSteamer984br
22 Mar 1917 UC 48Kurt Ramien ChorleySteamer3,828br
30 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz ChristabelSailing vessel175br
29 Apr 1918 U 105Friedrich Strackerjan Christiana DavisSailing vessel86br
30 Mar 1917 UC 14Ulrich Pilzecker ChristopherNavy Trawler316br
4 Jul 1917 UC 4Oskar Steckelberg ChrysoliteFishing vessel (smack)57br
19 May 1915 U 23Hans Schultheß ChrysoliteTrawler222br
3 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe ChrysoprasusFishing vessel119br
14 Sep 1917 U 64Robert Moraht ChulmleighSteamer4,911br
3 Sep 1915 UC 7Franz Wäger ChurstonSteamer2,470br
8 Dec 1917 UC 25Walter Lippold Chyebassa (d.)Steamer6,249br
19 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel CilurnumSteamer3,126br
8 Feb 1918 UB 51Ernst Krafft Cimbrier (d.)Steamer3,905br
11 Aug 1918 U 63Kurt Hartwig City Of AdelaideSteamer8,389br
4 Jun 1917 UC 53Kurt Albrecht City Of BarodaSteamer5,032br
15 Oct 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière City Of Belfast (d.)Armed boarding steamer1,055br
27 Nov 1916 U 32Kurt Hartwig City Of BirminghamPassenger steamer7,498br
4 Apr 1915 U 24Rudolf Schneider City Of BremenSteamer1,258br
13 Aug 1918 UB 57Johannes Lohs City Of BrisbaneSteamer7,138br
3 Jul 1917 UC 67Karl Neumann  City Of CambridgeSteamer3,788br
28 Mar 1915 U 28Georg-Günther von Forstner  City Of Cambridge (d.)Steamer3,788br
21 May 1917 UB 31Thomas Bieber City Of CorinthSteamer5,870br
2 Jul 1915 U 39Walter Forstmann  City Of Edinburgh (d.)Steamer6,255br
20 Jul 1917 UC 17Werner Fürbringer City Of FlorenceSteamer5,399br
5 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck City Of GhentSteamer199br
1 Sep 1918 UB 118Hermann Arthur Krauß  City Of GlasgowPassenger steamer6,457br
18 Sep 1917 U 106Hans Hufnagel City Of Lincoln (d.)Steamer5,867br
31 Jul 1918 UC 71Walter Warzecha  City Of LiverpoolNavy Drifter88br
21 Dec 1917 UB 50Franz Becker City Of LucknowSteamer8,293br
30 Apr 1916 U 21Otto Hersing City Of LucknowSteamer3,669br
5 Dec 1917 UB 59Erwin Waßner City Of Naples (d.)Steamer5,739br
4 Apr 1917 UC 35Ernst von Voigt City Of ParisPassenger steamer9,191br
11 Jun 1917 U 70Otto Wünsche City Of PerthSteamer3,427br
25 Sep 1917 UB 40Hans Howaldt City Of SwanseaSteamer1,375br
15 Apr 1918 UC 77Johannes Ries City Of Winchester (d.)Steamer7,981br
28 Mar 1918 U 90Walter Remy City Of WinchesterSailing vessel114br
6 Oct 1917 UC 74Wilhelm Marschall CivilianSteamer7,871br
3 Aug 1916 U 73Gustav Sieß ClactonAuxiliary minesweeper820br
5 Apr 1918 UB 64Otto von Schrader Clam (d.)Tanker3,552br
10 Jun 1917 U 60Karlgeorg Schuster Clan AlpineSteamer3,587br
22 Dec 1917 UB 58Werner Fürbringer Clan CameronSteamer3,595br
3 Apr 1916 U 39Walter Forstmann  Clan CampbellSteamer5,897br
5 Nov 1917 UB 55Ralph Wenninger Clan Cumming (d.)Steamer4,808br
24 Jun 1917 UC 17Werner Fürbringer Clan DavidsonSteamer6,486br
26 Feb 1917 UB 43Hans von Mellenthin Clan FarquharSteamer5,858br
7 Sep 1917 UB 49Hans von Mellenthin  Clan FergusonSteamer4,808br
9 Jun 1918 UB 105Wilhelm Marschall Clan ForbesSteamer3,946br
4 Mar 1918 UC 74Hans Adalbert von der Lühe Clan Graham (d.)Steamer5,213br
4 Nov 1916 UB 43Hans von Mellenthin Clan LeslieSteamer3,937br
6 Nov 1915 U 35Waldemar Kophamel Clan MacalisterSteamer4,835br
17 Nov 1917 UB 51Ernst Krafft  Clan MaccorquodaleSteamer6,517br
15 Mar 1918 UB 49Hans von Mellenthin Clan MacdougallSteamer4,710br
30 Dec 1915 U 38Max Valentiner Clan MacfarlaneSteamer4,823br
5 Mar 1918 UB 30Wilhelm Rhein Clan Mackenzie (d.)Steamer6,544br
1 Dec 1915 U 33Konrad Gansser  Clan MacleodSteamer4,796br
23 Mar 1917 UB 39Heinrich Küstner Clan MacmillanSteamer4,525br
4 Aug 1918 U 113Philipp Recke Clan MacnabSteamer4,675br
6 Aug 1918 UC 34Hans Schüler Clan MacneilSteamer3,939br
4 Mar 1918 UC 27Otto Gerke Clan MacphersonSteamer4,779br
8 Aug 1918 UB 57Johannes Lohs Clan MacveySteamer5,815br
29 May 1917 UC 55Theodor Schultz  Clan MurraySteamer4,835br
5 May 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer Clan Ross (d.)Steamer5,971br
23 Jan 1917 UC 29Ernst Rosenow Clan ShawSteamer3,943br
17 Apr 1917 UC 66Herbert Pustkuchen Clan Sutherland (d.)Steamer2,820br
19 Nov 1917 UC 77Reinhard von Rabenau ClangulaSteamer1,754br
28 Dec 1917 UB 57Otto Steinbrinck ClaraSteamer2,425br
12 Mar 1918 UC 71Walter Warzecha Clarissa Radcliffe (d.)Steamer5,754br
30 Jul 1916 UC 1Kurt Ramien ClaudiaSteamer1,144br
20 Aug 1917 UB 38Wilhelm Amberger ClaverleySteamer3,829br
24 Oct 1916 U 55Wilhelm Werner ClearfieldTanker4,229br
28 Nov 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel ClematisFishing vessel (smack)22br
20 Oct 1916 UB 18Otto Steinbrinck CliburnSteamer440br
16 May 1916 U 38Max Valentiner CliffordFleet messenger487br
7 Mar 1918 UC 77Johannes Ries Cliffside (d.)Steamer4,969br
29 Aug 1917 k.u.k. U40Johann Krsnjavi Clifftower (d.)Steamer3,509br
18 Feb 1917 UC 33Martin Schelle CliftonNavy Trawler242br
25 Dec 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière CliftondaleSteamer3,811br
6 Feb 1917 U 85Willy Petz CliftonianSteamer4,303br
31 Mar 1916 UC 5Ulrich Mohrbutter Clinton (d.)Steamer3,381br
1 Aug 1915 U 28Georg-Günther von Forstner ClintoniaSteamer3,830br
3 May 1917 UB 40Hans Howaldt ClodmoorSteamer3,753br
3 Apr 1917 UC 22Heino von Heimburg Cloughton (d.)Steamer4,221br
22 Oct 1916 U 39Walter Forstmann CludenSteamer3,166br
7 Apr 1916 UB 18Otto Steinbrinck ClydeSailing vessel204br
3 Oct 1917 UB 41Max Ploen Clydebrae (d.)Steamer502br
5 Mar 1918 UC 4Ernst Berlin Coalgassteamer2,257br
12 Dec 1916 UB 38Wilhelm Amberger Coathsteamer975br
21 Aug 1915 U 38Max Valentiner CoberSteamer3,060br
7 Jul 1917 U 155Karl Meusel Coblenz (d.)Steamer1,338br
21 Oct 1916 UB 40Karl Neumann Cock O’ The WalkSailing vessel111br
23 Sep 1916 UC 16Egon von Werner CockatriceTrawler115br
14 Dec 1917 U 64Robert Moraht CoilaSteamer4,135br
22 Dec 1917 U 105Friedrich Strackerjan ColemereSteamer2,120br
30 Nov 1915 U 33Konrad Gansser ColensoSteamer3,861br
20 Oct 1917 UB 48Wolfgang Steinbauer CollegianSteamer7,520br
20 Oct 1917 UB 31Thomas Bieber ColoradoSteamer7,165br
10 Mar 1918 UC 40Hermann Menzel ColumbaNavy Trawler138br
28 Jul 1917 U 61Victor Dieckmann Comanchee (d.)Tanker5,588br
29 Apr 1917 U 93Edgar von Spiegel von und zu Peckelsheim ComedianSteamer4,889br
2 Apr 1916 UC 7Georg Haag CommandantNavy Trawler207br
24 Jun 1915 U 38Max Valentiner CommanderTrawler149br
16 Feb 1918 UB 33Fritz Gregor CommanderFishing vessel (smack)58br
2 Dec 1915 U 33Konrad Gansser CommodoreSteamer5,858br
19 Feb 1918 UC 71Walter Warzecha CommonwealthSteamer3,353br
13 Mar 1917 UB 32Max Viebeg ComradesFishing vessel (smack)58br
18 Oct 1917 UC 65Claus Lafrenz ComradesNavy Drifter63br
14 Mar 1918 UC 71Walter Warzecha Comrie Castle (d.)Passenger steamer5,173br
31 Mar 1918 U 96Heinrich Jeß  ConargoSteamer4,312br
8 Dec 1916 UB 23Heinz Ziemer ConchTanker5,620br
30 Nov 1916 UB 37Paul Günther ConcordFishing vessel (smack)51br
22 Mar 1915 U 34Claus Rücker ConcordSteamer2,861br
7 Jul 1917 U 84Walter Roehr CondesaSteamer8,557br
17 Dec 1917 U 62Ernst Hashagen ConingbegSteamer1,279br
21 Jul 1917 U 87Rudolf Schneider Coniston WaterSteamer3,738br
3 Mar 1917 U 48Berndt Buß ConnaughtPassenger steamer2,646br
29 Mar 1917 UB 40Hans Howaldt ConoidSailing vessel165br
22 Nov 1917 U 97Otto Wünsche ConoviumSailing vessel86br
26 Sep 1916 U 52Hans Walther Conqueror IiNavy Yacht526br
13 Jun 1918 UC 11Werner Lange Conquest (d.)Light cruiser4,219br
12 Dec 1916 UB 38Wilhelm Amberger ConradSailing vessel164br
9 Sep 1916 UB 29Herbert Pustkuchen ConsolationFishing vessel (smack)47br
8 Dec 1917 UB 48Wolfgang Steinbauer ConsolsSteamer3,756br
7 Sep 1915 UB 2Werner Fürbringer ConstanceFishing vessel (smack)57br
15 Dec 1916 UC 17Ralph Wenninger Constance MarySailing vessel177br
8 May 1918 UB 21Bruno Mahn Constantiasteamer772br
18 Sep 1917 U 106Hans Hufnagel  ContestDestroyer957br
30 Apr 1918 UB 105Wilhelm Marschall ConwaySteamer4,003br
15 Mar 1917 UC 16Egon von Werner CoonaghSteamer1,412br
29 Aug 1917 UC 75Johannes Lohs CooroySailing vessel2,470br
3 Dec 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg CopelandSteamer1,184br
5 Mar 1917 UC 61Georg Gerth CopenhagenPassenger steamer2,570br
27 Dec 1916 U 79Heinrich Jeß CopsewoodSteamer599br
4 Jan 1916 U 34Claus Rücker CoquetSteamer4,396br
3 May 1915 U 9Johannes Spieß CoquetTrawler176br
7 Mar 1916 UC 10Alfred Nitzsche  Coquette (hms)Destroyer335br
7 Jul 1917 U 88Walther Schwieger Coral Leaf (d.)Sailing vessel428br
30 May 1917 UC 36Gustav Buch Corbet WoodallSteamer917br
17 Apr 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière CorfuSteamer3,695br
30 Jul 1915 UB 10Otto Steinbrinck CorianderFishing vessel (smack)46br
23 Jun 1917 U 79Otto Rohrbeck CorientesNavy trawler280br
13 Nov 1916 UB 39Heinrich Küstner CorinthSteamer3,669br
26 Jan 1918 U 103Claus Rücker CorkSteamer1,232br
6 Mar 1917 UC 43Erwin Sebelin CorneliaSteamer903br
9 Sep 1915 U 39Walter Forstmann CornubiaSteamer1,736br
9 Jan 1917 U 32Kurt Hartwig CornwallisBattleship14,000br
28 Jun 1917 UC 33Martin Schelle CoronaMotor fishing vessel48br
23 Mar 1916 UC 6Matthias Graf von Schmettow CoronaNavy Trawler212br
12 Jun 1917 U 55Wilhelm Werner Coronado (d.)Steamer6,539br
28 May 1918 UC 70Kurt Loch CoronationMotor vessel19br
13 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach CorondaSteamer2,733br
8 Mar 1918 UC 40Hermann Menzel CorshamSteamer2,760br
7 Feb 1917 UB 34Theodor Schultz Corsican PrinceSteamer2,776br
19 Feb 1917 U 64Robert Moraht CorsoSteamer3,242br
4 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe CortesTrawler174br
22 Jan 1918 U 90Walter Remy Corton (d.)Steamer3,405br
19 Jun 1916 UC 6Otto Ehrentraut Corton Light VesselLight vesselunknownbr
3 Aug 1915 U 28Georg-Günther von Forstner CostelloSteamer1,591br
22 Jul 1917 UC 49Karl Petri CotoviaSteamer4,020br
26 Dec 1915 U 24Rudolf Schneider CottinghamSteamer513br
14 Sep 1916 U 79Heinrich Jeß CounsellorSteamer4,958br
27 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann CounsellorFishing vessel (smack)56br
4 Aug 1917 U 61Victor Dieckmann Countess Of MarSteamer2,234br
30 Nov 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg CourageFishing vessel (smack)51br
25 Apr 1918 UB 105Wilhelm Marschall CowslipSloop1,290br
18 Apr 1917 U 84Walter Roehr CragoswaldSteamer3,235br
1 Jul 1915 U 39Walter Forstmann CraigardSteamer3,286br
3 Mar 1917 UC 37Otto Launburg CraigendoranSteamer2,789br
4 Oct 1915 U 33Konrad Gansser CraigstonSteamer2,617br
7 Jun 1917 U 66Thorwald von Bothmer Cranmore (d.)Steamer3,157br
13 Mar 1918 U 46Leo Hillebrand CrayfordSteamer1,209br
26 Nov 1917 U 101Karl Koopmann Crenella (d.)Tanker7,035br
7 Feb 1918 UC 17Erich Stephan CreosolTanker1,179br
17 Mar 1918 U 103Claus Rücker CressidaSteamer150br
5 Feb 1918 U 46Leo Hillebrand CresswellSteamer2,829br
22 Sep 1914 U 9Otto Weddigen  CressyArmored Cruiser12,000br
19 May 1915 U 23Hans Schultheß CrimondTrawler173br
29 Mar 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg CrispinSteamer3,965br
11 Oct 1916 UB 47Wolfgang Steinbauer CrosshillSteamer5,002br
24 Jun 1917 UC 17Werner Fürbringer Crown Of ArragonSteamer4,550br
30 Mar 1915 U 28Georg-Günther von Forstner Crown Of CastileSteamer4,505br
12 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel  Crown Of IndiaSailing vessel2,034br
7 May 1917 U 63Otto Schultze Crown Of Leon (d.)Steamer3,391br
6 Feb 1917 U 83Bruno Hoppe Crown PointSteamer5,218br
12 Apr 1917 UC 76Wilhelm Barten Crown PrinceTrawler103br
4 May 1916 U 73Gustav Sieß CrownsinNavy trawler137br
2 May 1915 U 41Klaus Hansen CruiserTrawler146br
27 Jan 1916 UB 6Ernst Voigt CrystalFishing vessel (smack)57br
15 May 1917 UB 40Hans Howaldt CubaSailing vessel271br
19 Oct 1917 UC 79Werner Löwe CupicaAuxiliary motor1,240br
5 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe CurlewTrawler134br
22 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger CurlewFishing vessel (smack)51br
20 Mar 1918 U 96Heinrich Jeß Custodian (d.)Steamer9,214br
5 Jul 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg CuyahogaTanker4,586br
25 Jul 1915 U 41Klaus Hansen CydoniaTrawler259br
11 Apr 1917 UB 47Hans Hermann Wendlandt CyfarthfaSteamer3,014br
4 Sep 1915 U 33Konrad Gansser  CymbelineTanker4,505br
25 Aug 1917 UC 75Johannes Lohs CymrianSteamer1,014br
8 May 1916 U 20Walther Schwieger  CymricPassenger steamer13,370br
25 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg CynthiaTrawler133br
30 May 1918 UB 64Otto von Schrader CyprusFishing vessel35br
5 Apr 1918 UC 31Kurt Siewert  CyreneSteamer2,904br
24 Jun 1918 UB 73Karl Neureuther D 6Submarine495br
11 Dec 1917 U 64Robert Moraht D. A. GordonSteamer2,301br
3 Dec 1916 U 38Max Valentiner DaciaCable ship1,856br
21 Jul 1917 U 45Erich Sittenfeld DafilaSteamer1,754br
8 Dec 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel DagonNavy Trawler250br
12 Feb 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns DaleFishing vessel198br
29 Apr 1917 U 70Otto Wünsche DalebySteamer3,628br
30 May 1916 U 39Walter Forstmann DalegarthSteamer2,265br
18 Apr 1918 UB 73Karl Neureuther Dalegarth ForceSteamer684br
26 Feb 1918 U 105Friedrich Strackerjan DalewoodSteamer2,420br
13 Jul 1916 UB 39Werner Fürbringer DalhousieDrifter89br
29 Apr 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer DalkeithNavy tug748br
15 Apr 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns DalmatianTrawler186br
10 Apr 1917 k.u.k. U29Leo Prásil DaltonSteamer3,486br
20 May 1917 UC 36Gustav Buch DanaSailing vessel182br
28 Aug 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow DaneNavy Trawler265br
17 Apr 1917 UC 47Paul Hundius DantzicSailing vessel108br
13 Jun 1917 U 54Kurt Heeseler DariusSteamer3,426br
14 Jun 1917 UC 47Paul Hundius DartSteamer3,207br
27 May 1917 UC 50Rudolf Seuffer DartmoorSteamer2,870br
16 May 1917 UC 25Johannes Feldkirchner  Dartmouth (d.)Light cruiser5,250br
4 Feb 1917 UB 39Heinrich Küstner DauntlessSteamer2,157br
17 Nov 1917 UC 51Hans Galster David Lloyd George (d.)Steamer4,764br
4 Jan 1918 UC 75Johannes Lohs Day SpringFishing vessel (smack)39br
24 Dec 1917 U 87Rudolf von Speth-Schülzburg DaybreakSteamer3,238br
26 May 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann DayspringFishing vessel (smack)57br
24 Jul 1918 UB 64Otto von Schrader Defender (d.)Steamer8,520br
30 Apr 1917 U 70Otto Wünsche DelamereSteamer1,525br
25 Mar 1915 U 37Erich Wilcke Delmira (d.)Steamer3,459br
16 Aug 1917 UC 72Ernst Voigt DelphicSteamer8,273br
24 Aug 1918 U 63Kurt Hartwig Delphinula (d.)Tanker5,238br
4 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck DemarisSailing vessel98br
1 Jul 1917 U 84Walter Roehr  Demerara (d.)Passenger steamer11,484br
23 Mar 1918 k.u.k. U40Johann Krsnjavi Demodocus (d.)Steamer6,689br
8 Nov 1915 U 35Waldemar Kophamel Den Of CrombieSteamer4,949br
29 Feb 1916 UC 4Friedrich Moecke Den of Ogil (d.)Steamer5,689br
24 Feb 1916 U 38Max Valentiner DenabySteamer2,987br
18 May 1918 U 55Wilhelm Werner Denbigh HallSteamer4,943br
17 Aug 1918 UB 86Hans Trenk DenebolaSteamer1,481br
26 May 1916 UC 3Günther Kreysern DenewoodSteamer1,221br
15 Sep 1917 UB 38Wilhelm Amberger DependenceSailing vessel120br
30 Nov 1917 U 96Heinrich Jeß DerbentTanker3,178br
2 May 1917 UC 65Otto Steinbrinck DerrymoreSteamer485br
2 May 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow  Derwent (hms)Destroyer555br
12 Jun 1915 U 17Hans Walther DesablaTanker6,047br
24 Jan 1918 UB 34Hellmuth von Ruckteschell DesireNavy tug135br
25 Mar 1918 U 96Heinrich Jeß DestroSteamer859br
3 Aug 1916 UB 39Werner Fürbringer Destro (d.)Steamer859br
28 May 1917 UC 72Ernst Voigt Detlef WagnerSailing vessel225br
21 Aug 1917 U 53Hans Rose  DevonianPassenger steamer10,435br
24 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg DevonshireTrawler148br
17 Sep 1916 UB 43Hans von Mellenthin DewaSteamer3,802br
1 Jun 1916 U 39Walter Forstmann DewslandSteamer1,993br
24 Nov 1916 UC 19Alfred Nitzsche DhoonNavy Trawler275br
23 Feb 1916 U 38Max Valentiner  DiademSteamer3,752br
21 Apr 1917 U 50Gerhard Berger DiademSteamer4,307br
7 Jun 1918 UB 108Wilhelm Amberger DianaSteamer1,119br
6 Jun 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann DianthusFishing vessel51br
28 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff DictatorSailing vessel125br
5 Sep 1915 U 20Walther Schwieger  DictatorSteamer4,116br
26 Feb 1916 UC 7Georg Haag  DidoSteamer4,769br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck Diligence (d.)Fishing vessel (smack)20br
28 Nov 1916 UB 37Paul Günther DiligenceFishing vessel (smack)42br
29 Apr 1917 UB 22Karl Wacker Dilston CastleTrawler129br
20 Feb 1916 UC 5Ulrich Mohrbutter DingleSteamer593br
15 Jul 1917 UB 40Hans Howaldt DinorwicSailing vessel124br
21 Aug 1918 U 140Waldemar Kophamel  DiomedSteamer7,523br
22 Aug 1915 U 38Max Valentiner  DiomedSteamer4,672br
29 May 1918 UC 75Walter Schmitz DirkNavy Trawler181br
29 May 1915 U 41Klaus Hansen DixianaSteamer3,329br
20 Feb 1918 U 86Helmut Patzig DjervSteamer1,527br
3 Jun 1917 UC 35Ernst von Voigt Dockleaf (d.)Tanker5,311br
3 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe DogberryTrawler214br
10 May 1916 UC 7Georg Haag Dolcoathsteamer1,706br
14 Nov 1917 U 58Gustav Amberger Dolly VardenSailing vessel202br
8 May 1915 U 9Johannes Spieß  DonSteamer939br
28 Jun 1917 UC 62Max Schmitz Don ArturoSteamer3,680br
21 May 1917 U 65Hermann von Fischel Don DiegoSteamer3,632br
1 Jul 1917 U 80Alfred von Glasenapp Don EmilioSteamer3,651br
17 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel  DonegalPassenger steamer1,885br
7 Jan 1917 UC 4Georg Reimarus DonsideNavy Trawler182br
2 May 1917 UC 65Otto Steinbrinck DoraSteamer296br
9 Sep 1916 UB 29Herbert Pustkuchen DoradoFishing vessel (smack)36br
7 Sep 1916 U 72Ernst Krafft DoreenMotor boat9br
1 May 1917 U 81Raimund Weisbach Dorie (d.)Steamer3,264br
24 Feb 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière DorothySteamer3,806br
16 May 1917 U 34Johannes Klasing Dorothy DuffSailing vessel186br
29 Nov 1915 UC 5Herbert Pustkuchen  DotterelSteamer1,596br
5 Sep 1915 U 20Walther Schwieger  Dourosteamer1,604br
26 May 1917 UC 67Karl Neumann  Dover CastleHospital ship8,271br
4 Dec 1917 UB 48Wolfgang Steinbauer DowlaisSteamer3,016br
21 Sep 1918 UB 64Ernst Krieger DownshireSteamer368br
20 Feb 1915 U 30Erich von Rosenberg-Gruszczynski DownshireSteamer337br
20 Aug 1916 UC 10Werner Albrecht DragoonFishing vessel (smack)30br
2 Oct 1917 U 79Otto Rohrbeck  DrakeArmored cruiser14,300br
30 Sep 1917 U 90Walter Remy DrakeSteamer2,267br
23 Sep 1916 UB 37Hans Valentiner DresdenSteamer807br
1 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck DrinaSteamer11,483br
6 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe DromioTrawler208br
27 Apr 1917 U 58Kurt Wippern DromoreSteamer4,398br
18 May 1917 UC 70Werner Fürbringer DromoreSteamer268br
22 Apr 1918 U 34Johannes Klasing Dronning MaudSteamer2,663br
18 May 1915 U 27Bernd Wegener DrumcreeSteamer4,052br
28 Mar 1918 UC 75Walter Schmitz Dryden (d.)Steamer5,839br
31 Aug 1916 U 38Max Valentiner DuartSteamer3,108br
9 Jun 1915 k.u.k. U4Rudolf Singule  Dublin (hms) (d.)Light cruiser5,400br
11 Apr 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow Duchess Of CornwallSteamer1,706br
29 Nov 1915 UC 3Erwin Waßner  Duchess Of HamiltonAuxiliary minesweeper553br
18 Mar 1917 UB 12Ernst Steindorff Duchess Of MontroseAuxiliary minesweeper322br
15 Jul 1917 U 49Richard Hartmann DudhopeSailing vessel2,086br
25 Aug 1916 UB 27Victor Dieckmann  Duke Of AlbanyArmed boarding steamer1,997br
9 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier Duke Of YorkTrawler150br
19 Jun 1915 UB 13Walther Gustav Becker DulcieSteamer2,033br
10 Jun 1917 UB 12Ernst Steindorff DulwichSteamer1,460br
15 Feb 1915 U 16Klaus Hansen  DulwichSteamer3,289br
19 May 1915 U 27Bernd Wegener  DumfriesSteamer4,121br
28 Jun 1915 U 24Rudolf Schneider DumfriesshireSailing vessel2,622br
8 Mar 1917 U 44Paul Wagenführ DunbarmoorSteamer3,651br
14 Oct 1918 U 90Heinrich Jeß DundalkSteamer794br
2 Sep 1917 UC 49Karl Petri DundeeArmed boarding steamer2,187br
23 Dec 1917 UC 37Willy List Dunedin (d.)Steamer4,796br
30 May 1918 UC 17Nikolaus von Lyncker Dungeness (d.)Steamer2,748br
27 Apr 1917 U 62Ernst Hashagen Dunmore HeadSteamer2,293br
4 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe Dunnet HeadSteamer343br
8 Aug 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel Dunraven (hms)Q ship3,117br
24 Nov 1917 U 53Hans Rose DunrobinSteamer3,617br
19 Aug 1915 U 24Rudolf Schneider DunsleySteamer4,930br
26 Aug 1917 U 53Hans Rose DurangoSteamer3,008br
21 Jan 1915 U 19Constantin Kolbe DurwardSteamer1,301br
8 May 1918 U 54Hellmuth von Ruckteschell DuxSteamer1,349br
18 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff  DwinskPassenger steamer8,173br
23 Apr 1917 U 50Gerhard Berger DyklandSteamer4,291br
3 Jun 1915 UB 16Hans Valentiner E & CFishing vessel (smack)60br
6 Nov 1915 UB 14Heino von Heimburg  E 20Submarine725br
25 Apr 1916 UB 18Otto Steinbrinck E 22Submarine725br
18 Oct 1914 U 27Bernd Wegener  E 3Submarine725br
12 Mar 1917 UC 76Wilhelm Barten E 49Submarine725br
26 Dec 1915 UC 5Herbert Pustkuchen E 6Submarine725br
30 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz E.L.G.Fishing vessel (smack)25br
13 Aug 1915 UB 5Wilhelm Smiths E.M.W.Fishing vessel (smack)47br
4 Dec 1917 UB 35Karl Stöter EagleSteamer182br
28 Mar 1916 U 70Otto Wünsche Eagle PointSteamer5,222br
23 Oct 1917 U 79Otto Rohrbeck Earl LennoxNavy Trawler226br
7 Dec 1917 UC 75Johannes Lohs Earl Of ElginSteamer4,448br
5 May 1915 U 20Walther Schwieger Earl Of LathomSailing vessel132br
5 Dec 1917 U 53Hans Rose Earlswood (d.)Steamer2,353br
2 May 1917 UC 65Otto Steinbrinck EarnestSailing vessel111br
9 Mar 1917 U 48Berndt Buß East PointSteamer5,234br
14 Oct 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg East WalesSteamer4,321br
1 Apr 1917 UC 72Ernst Voigt Eastern BelleSailing vessel97br
9 Apr 1916 U 66Thorwald von Bothmer Eastern CitySteamer4,341br
30 Aug 1917 U 62Ernst Hashagen Eastern PrinceSteamer2,885br
27 Nov 1917 UB 57Otto Steinbrinck EastfieldSteamer2,145br
16 Aug 1917 UB 40Hans Howaldt  Eastgate (d.)Steamer4,277br
25 Jan 1918 UB 55Ralph Wenninger EastlandsSteamer3,113br
3 Feb 1917 U 45Erich Sittenfeld EavestoneSteamer1,858br
4 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe EbenezerTrawler113br
15 Jul 1917 UB 40Hans Howaldt EbenezerSailing vessel177br
5 Jul 1917 UC 25Johannes Feldkirchner Eburna (d.)Tanker4,735br
14 Jul 1916 U 39Walter Forstmann EcclesiaSteamer3,714br
5 Sep 1917 U 52Hans Walther EchungaTanker6,285br
1 Jul 1917 U 45Erich Sittenfeld EclipseTrawler185br
26 May 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann EclipseFishing vessel (smack)47br
3 Jun 1915 UB 16Hans Valentiner EconomyFishing vessel (smack)69br
1 May 1915 U 30Erich von Rosenberg-Gruszczynski EdaleSteamer3,110br
20 Aug 1917 UB 10Fritz Gregor EdernianSteamer3,588br
30 Mar 1917 UC 71Hans Valentiner Edernian (d.)Steamer3,588br
4 Apr 1918 k.u.k. U29Leo Prásil  Edgar (hms) (d.)Protected cruiser7,350br
17 Aug 1917 U 55Wilhelm Werner EdinaSteamer455br
27 Jun 1915 U 24Rudolf Schneider EdithSailing vessel97br
5 May 1917 UB 21Franz Walther EDITH CAVELLFishing vessel20br
23 Sep 1918 UC 54Otto Loycke EdlingtonSteamer3,864br
16 Apr 1917 UC 70Werner Fürbringer EduardSailing vessel476br
9 Jun 1915 UB 2Werner Fürbringer EdwardFishing vessel (smack)52br
22 Oct 1916 UB 34Theodor Schultz EffortTrawler159br
30 Nov 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel Eggesford (d.)Steamer4,414br
31 Jan 1918 U 33Gustav Sieß Eggesford (d.)Steamer4,414br
12 May 1917 U 38Max Valentiner Egyptian PrinceSteamer3,117br
5 Aug 1916 UB 39Werner Fürbringer Egyptian PrinceTrawler129br
1 Jan 1918 UB 50Franz Becker Egyptian Transport (d.)Steamer4,648br
25 Nov 1916 U 52Hans Walther Egyptiana (d.)Steamer3,818br
9 Jun 1917 U 70Otto Wünsche EgyptianaSteamer3,818br
26 May 1916 UC 1Kurt Ramien El ArgentinoSteamer6,809br
28 Dec 1915 U 24Rudolf Schneider El Zorrotanker5,989br
10 Oct 1916 UB 43Hans von Mellenthin ElaxTanker3,980br
28 Apr 1918 UB 103Paul Hundius ElbaSteamer1,081br
19 Oct 1917 UC 77Reinhard von Rabenau EldraSailing vessel227br
3 May 1917 UC 75Johannes Lohs EleanorFishing vessel31br
12 Feb 1918 UB 57Johannes Lohs EleanorSteamer1,980br
12 Aug 1917 UC 51Hans Galster EleazarFishing vessel111br
18 Jun 1917 U 24Walter Remy EleleSteamer6,557br
18 May 1917 UC 36Gustav Buch ElfordSteamer1,739br
22 Sep 1918 UB 34Hans Illing EliseNavy Trawler239br
17 Mar 1918 UC 75Walter Schmitz Eliza AnneSailing vessel36br
23 Jun 1915 U 38Max Valentiner ElizabethDrifter94br
8 Sep 1917 UB 31Thomas Bieber ElizabethSailing vessel58br
13 Mar 1917 U 70Otto Wünsche Elizabeth EleanorSailing vessel169br
14 May 1917 UB 18Claus Lafrenz Elizabeth HamptonSailing vessel108br
8 May 1918 UB 65Martin Schelle Elizabetta (d.)Steamer335br
30 Apr 1918 UB 57Johannes Lohs Ella SayerSteamer2,549br
16 Mar 1918 U 152Constantin Kolbe EllastonSteamer3,192br
3 Apr 1916 U 34Claus Rücker EllastonSteamer3,796br
29 Apr 1917 UB 32Max Viebeg Ellen HarrisonSailing vessel103br
3 Apr 1917 UC 71Hans Valentiner Ellen JamesSailing vessel165br
9 Jul 1915 U 20Walther Schwieger EllesmereSteamer1,170br
29 May 1916 U 39Walter Forstmann ElmgroveSteamer3,018br
24 Dec 1917 U 91Alfred von Glasenapp Elmleaf (d.)Tanker5,948br
23 May 1917 UC 67Karl Neumann ElmmoorSteamer3,744br
29 Sep 1917 U 61Victor Dieckmann ElmsgarthSteamer3,503br
19 Jul 1917 U 38Max Valentiner ElobySteamer6,545br
22 Nov 1917 U 97Otto Wünsche ElsenaSteamer335br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck ElsieFishing vessel20br
3 Apr 1918 U 152Constantin Kolbe Elsie BirdettSailing vessel118br
30 Aug 1918 U 117Otto Dröscher Elsie PorterFishing vessel (sail)136br
19 Oct 1917 k.u.k. U14Georg Ritter von Trapp ElsistonSteamer2,908br
17 May 1918 UB 50Franz Becker Elswick Grange (d.)Steamer3,926br
20 Aug 1917 U 93Helmut Gerlach Elswick LodgeSteamer3,558br
19 Apr 1917 U 84Walter Roehr Elswick ManorSteamer3,943br
8 Feb 1916 UC 7Franz Wäger Elswick Manor (d.)Steamer3,943br
15 Jun 1917 UC 38Alfred Klatt Elvaston (d.)Steamer4,130br
11 Oct 1917 U 22Hinrich Hermann Hashagen ElveSteamer899br
24 May 1918 U 63Kurt Hartwig Elysia (d.)Steamer6,397br
24 Dec 1915 UC 1Egon von Werner Emblasteamer1,172br
7 Sep 1915 UB 16Hans Valentiner EmblemFishing vessel (smack)50br
25 Jul 1915 U 41Klaus Hansen EmblemTrawler157br
11 Sep 1917 U 63Heinrich Metzger EmbletonSteamer5,377br
5 Feb 1917 UB 40Hans Howaldt EmeraldFishing vessel (smack)57br
12 Jul 1915 UB 6Erich Haecker Emerald (d.)Fishing vessel (smack)57br
20 Oct 1918 UB 92Johannes Paul Müller Emily MillingtonSailing vessel111br
28 Apr 1918 UC 40Hermann Menzel EmleyNavy Trawler223br
12 Dec 1917 UC 50Rudolf Seuffer EmlyndeneSteamer495br
25 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz EmlynverneSteamer544br
5 Sep 1917 UC 50Rudolf Seuffer EmmaSailing vessel73br
20 Apr 1917 U 50Gerhard Berger EmmaSteamer2,520br
7 Sep 1915 UB 2Werner Fürbringer EmmanuelFishing vessel (smack)44br
31 Jul 1917 UC 63Karsten von Heydebreck EmpressSteamer2,914br
27 Feb 1916 UC 6Matthias Graf von Schmettow Empress Of Fort WilliamSteamer2,181br
27 Mar 1916 UC 1Egon von Werner Empress Of MidlandSteamer2,224br
12 Mar 1917 UC 47Paul Hundius EnaFishing vessel (smack)56br
3 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe Ena MayDrifter90br
24 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger EndeavourFishing vessel (smack)25br
1 Apr 1917 UB 32Max Viebeg EndymionSailing vessel73br
30 Aug 1918 UC 37Otto Kümpel Endymion (hms) (d.)Protected cruiser7,350br
15 Sep 1918 UB 64Ernst Krieger EnergySailing vessel89br
21 Feb 1917 UC 66Herbert Pustkuchen EnergyFishing Vessel (Smack)25br
4 Oct 1915 UC 5Herbert Pustkuchen Enfield (d.)Steamer2,124br
23 May 1917 U 65Hermann von Fischel EnglandSteamer3,798br
18 Jun 1917 U 24Walter Remy English MonarchSteamer4,947br
24 Mar 1916 U 43Hellmuth Jürst  EnglishmanSteamer5,257br
8 Jun 1917 U 69Ernst Wilhelms EnidwenSteamer3,594br
24 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger EnigmaFishing vessel (smack)24br
29 Dec 1917 UC 58Karl Vesper EnnismoreSteamer1,499br
24 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck EnnistownSteamer689br
18 Nov 1915 U 33Konrad Gansser EnosisSteamer3,409br
8 Mar 1916 UC 12Eberhard Fröhner Enterprise IiNavy Drifter84br
23 Mar 1917 U 64Robert Moraht EptalofosSteamer4,413br
23 Apr 1917 U 53Hans Rose EptapyrgionSteamer4,307br
12 Apr 1917 UC 76Wilhelm Barten EquerryTrawler168br
11 Jul 1916 U 69Ernst Wilhelms EraNavy Trawler168br
1 Sep 1917 UC 69Hugo Thielmann EratoSteamer2,041br
22 Apr 1918 UB 103Paul Hundius Eric CalvertSteamer1,862br
8 Mar 1918 U 110Carl Albrecht Kroll EricaSailing vessel167br
25 Aug 1918 U 156Richard Feldt ErikSteamer583br
19 Oct 1915 UC 5Herbert Pustkuchen Erin IiNavy Trawler181br
5 Oct 1918 U 91Alfred von Glasenapp ErindringSteamer1,229br
20 Apr 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns ErithTrawler168br
2 Jul 1918 U 53Hans Rose Ermeauxiliary motor116br
4 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck ErmenildaSailing vessel94br
2 Aug 1917 UC 23Volkhard von Bothmer ErmineFleet messenger1,777br
9 Jun 1915 UC 11Walter Gottfried Schmidt Erna BoldtSteamer1,731br
17 Aug 1918 UB 113Ulrich Pilzecker ErosSteamer1,122br
5 Sep 1917 UC 4Erich Hecht ErosNavy trawler286br
8 Jun 1918 UC 40Hermann Menzel ErosTrawler181br
7 Jun 1917 U 72Ernst Krafft Errington Court (d.)Steamer4,461br
17 Aug 1918 U 90Helmut Patzig EscrickSteamer4,151br
13 Oct 1917 UC 75Johannes Lohs EskmereSteamer2,293br
31 May 1917 U 69Ernst Wilhelms EsnehSteamer3,247br
10 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck EsperanceFishing vessel (smack)46br
13 May 1918 UB 65Martin Schelle Esperanza De Larrinaga (d.)Steamer4,981br
1 Feb 1917 U 55Wilhelm Werner EssoniteSteamer589br
5 Mar 1918 UC 4Ernst Berlin EstrellaSteamer1,740br
31 Oct 1917 UC 71Ernst Steindorff EstrellanoSteamer1,161br
19 Sep 1917 UC 48Kurt Ramien Etal ManorSteamer1,875br
22 Jan 1917 U 55Wilhelm Werner EthelFishing vessel (smack)23br
26 Apr 1918 U 91Alfred von Glasenapp EthelSailing vessel100br
16 Sep 1918 UB 104Thomas Bieber EthelSteamer2,336br
15 Aug 1917 UC 63Karsten von Heydebreck Ethel And MillieQ ship58br
18 Oct 1916 U 20Walther Schwieger Ethel DuncanSteamer2,510br
30 Jul 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière EthelbryhtaSteamer3,084br
29 Jan 1918 UC 31Kurt Siewert EthelindaSteamer3,257br
26 Jul 1917 U 71Walter Gude Ethelwynne (d.)Steamer3,230br
28 May 1915 U 41Klaus Hansen EthiopeSteamer3,794br
3 Dec 1915 UC 1Egon von Werner Etoile PolaireNavy Trawler278br
23 Mar 1918 U 61Victor Dieckmann EtonianPassenger steamer6,515br
20 Sep 1916 U 75Curt Beitzen EttonSteamer2,831br
7 Jul 1917 UC 61Georg Gerth  Ettrick (hms) (d.)Destroyer570br
14 Feb 1917 UC 33Martin Schelle EudoraSailing vessel1,991br
26 Feb 1918 U 55Wilhelm Werner EumaeusSteamer6,696br
30 Jan 1917 U 55Wilhelm Werner EuonymusFishing vessel (smack)60br
16 Jul 1916 U 39Walter Forstmann EuphorbiaSteamer3,837br
1 Dec 1917 UC 75Johannes Lohs EuphorbiaSteamer3,109br
3 Oct 1918 UB 90Gottfried von Mayer EupionTanker3,575br
11 Jun 1917 UB 40Hans Howaldt Eustace (d.)Steamer3,995br
12 Feb 1917 UC 30Heinrich Stenzler EustonNavy Trawler209br
25 Oct 1917 UC 34Horst Obermüller EustonSteamer2,841br
1 Mar 1917 UB 47Wolfgang Steinbauer Euterpe (d.)Steamer3,540br
27 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck EvadneNavy Trawler189br
25 Mar 1917 UC 48Kurt Ramien EvangelNavy Trawler197br
20 Dec 1917 UB 31Thomas Bieber EvelineSteamer2,605br
18 Jan 1916 UB 16Hans Valentiner EvelynFishing vessel (smack)55br
4 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe Evening StarTrawler120br
17 Feb 1917 UB 21Franz Walther ExcelTrawler157br
31 Mar 1918 UB 57Johannes Lohs Excellence PleskeSteamer2,059br
9 Jan 1917 U 70Otto Wünsche ExcellentSteamer1,944br
23 Mar 1917 UB 39Heinrich Küstner ExchangeSteamer279br
14 Jul 1917 U 48Karl Edeling ExfordSteamer5,886br
28 Mar 1917 UC 75Johannes Lohs ExpedientTrawler145br
4 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe ExplorerTrawler156br
6 Feb 1917 U 85Willy Petz Explorer (d.)Steamer7,608br
8 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel ExpressSailing vessel115br
8 Sep 1917 UC 51Hans Galster EzelSailing vessel163br
13 Feb 1917 UC 47Paul Hundius F. D. LambertSteamer2,195br
15 Nov 1916 U 64Robert Moraht F. MatarazzoSteamer2,823br
11 Aug 1916 UC 1Kurt Ramien F. StobartSteamer801br
20 Sep 1917 UB 50Franz Becker Fabiansteamer2,246br
26 Oct 1916 U 20Walther Schwieger Fabian (d.)steamer2,246br
9 Nov 1916 UC 18Wilhelm Kiel Fair MaidMinesweeper432br
24 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck FairearnSteamer592br
15 Apr 1916 U 69Ernst Wilhelms FairportSteamer3,838br
31 May 1918 UC 75Walter Schmitz Fairy (hms)Destroyer355br
28 Mar 1915 U 28Georg-Günther von Forstner  FalabaPassenger steamer4,806br
24 Feb 1917 U 50Gerhard Berger FalconSteamer2,244br
16 Jun 1917 U 61Victor Dieckmann Fallodon (d.)Steamer3,012br
28 Dec 1917 UC 71Ernst Steindorff FallodonSteamer3,012br
22 Jan 1916 UC 10Alfred Nitzsche Falls City (d.)Steamer4,729br
19 Aug 1916 U 66Thorwald von Bothmer  Falmouth (d.)Light cruiser5,250br
20 Aug 1916 U 63Otto Schultze  FalmouthLight cruiser5,250br
19 Nov 1915 UC 5Herbert Pustkuchen Falmouth IiiNavy Trawler198br
8 Sep 1917 UC 40Hermann Menzel Family’s PrideMotor fishing vessel39br
14 May 1917 UC 17Ralph Wenninger FarleySteamer3,692br
19 Nov 1917 UB 31Thomas Bieber FarnSteamer4,393br
17 Feb 1917 U 83Bruno Hoppe Farnborough (d.)Q-ship3,207br
19 May 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg FarnhamSteamer3,102br
2 Nov 1917 UC 69Hugo Thielmann FarralineSteamer1,226br
3 May 1917 UC 75Johannes Lohs FastnetFishing vessel31br
24 Feb 1916 U 38Max Valentiner FastnetSteamer2,227br
9 Mar 1916 UC 7Georg Haag  FauvetteArmed boarding steamer2,644br
4 Aug 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière FavonianSteamer3,049br
9 Sep 1916 UB 29Herbert Pustkuchen FavouriteFishing vessel (smack)38br
27 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Fear NotFishing vessel (smack)59br
21 Apr 1916 U 19Raimund Weisbach FelicianaSteamer4,283br
5 May 1917 UC 48Kurt Ramien  FeltriaPassenger steamer5,254br
24 Mar 1916 U 70Otto Wünsche Fenay BridgeSteamer3,838br
6 Mar 1917 U 44Paul Wagenführ Fenay LodgeSteamer3,223br
14 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck FergaSteamer791br
22 Apr 1918 U 104Kurt Bernis FernSteamer444br
24 Apr 1917 U 53Hans Rose FerndeneSteamer3,770br
30 May 1917 UC 55Theodor Schultz Fernley (d.)Steamer3,820br
17 Apr 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière FernmoorSteamer3,098br
18 Jan 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel  Ferret (d.)Destroyer778br
28 Oct 1917 U 64Robert Moraht FerronaSteamer4,591br
30 Jan 1918 UB 54Egon von Werner FerryhillSteamer411br
12 Apr 1917 UC 76Wilhelm Barten Fife NessFishing vessel123br
15 Mar 1915 U 23Hans Schultheß FingalPassenger steamer1,562br
26 Nov 1916 UC 14Alfred Klatt FinrossNavy Drifter78br
1 May 1917 UC 29Ernst Rosenow FirelightSteamer1,143br
16 Jul 1917 UC 38Alfred Klatt FirfieldSteamer4,029br
25 Jul 1915 UB 6Erich Haecker FirthSteamer406br
20 Dec 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière FiscusSteamer4,782br
25 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg Fisher PrinceTrawler125br
16 Jul 1918 U 91Alfred von Glasenapp FishermanSailing vessel136br
6 Aug 1915 UB 17Ralph Wenninger FishermanFishing vessel (smack)24br
30 Jul 1915 UB 10Otto Steinbrinck FitzgeraldFishing vessel (smack)51br
29 Mar 1915 U 28Georg-Günther von Forstner  FlaminianSteamer3,500br
10 Jul 1917 UC 55Horst Rühle von Lilienstern Flamma (d.)Steamer1,920br
24 Aug 1918 U 107Kurt Siewert FlaviaPassenger steamer9,291br
2 May 1918 UB 52Otto Launburg FlawylSteamer3,592br
11 Jul 1915 U 25Otto Wünsche Fleetwood (d.)Trawler163br
13 Feb 1917 UC 47Paul Hundius FleuretteFishing vessel (smack)60br
4 Mar 1916 UC 6Matthias Graf von Schmettow FlickerNavy Trawler192br
18 Dec 1916 U 70Otto Wünsche FlimstonSteamer5,751br
11 Mar 1915 U 20Walther Schwieger FlorazanSteamer4,658br
30 Oct 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg FlorealFishing vessel163br
13 Jul 1916 UB 39Werner Fürbringer FlorenceTrawler149br
17 May 1917 UB 40Hans Howaldt Florence LouisaSailing vessel115br
5 Sep 1917 UC 50Rudolf Seuffer Florence MusprattSailing vessel79br
29 Jun 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann FlorentiaSteamer3,688br
4 Feb 1917 U 54Volkhard von Bothmer FloridianSteamer4,777br
20 Apr 1918 U 91Alfred von Glasenapp FlorriestonSteamer3,366br
20 Jul 1917 UC 65Otto Steinbrinck FluentSteamer3,660br
18 Jan 1916 UB 16Hans Valentiner Foam CrestFishing vessel (smack)46br
11 Mar 1917 U 53Hans Rose FoliaSteamer6,705br
12 Feb 1917 UC 11Benno von Ditfurth ForelandSteamer1,960br
5 Oct 1917 UB 51Ernst Krafft ForestmoorSteamer2,844br
4 Dec 1917 UC 17Ulrich Pilzecker ForfarSteamer3,827br
12 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen Forget-Me-NotFishing vessel (smack)40br
15 Dec 1917 U 62Ernst Hashagen FormbyPassenger steamer1,282br
1 Jan 1915 U 24Rudolf Schneider  FormidableBattleship15,000br
17 Jun 1917 U 78Otto Dröscher ForneboSteamer4,259br
9 Dec 1916 UC 11Benno von Ditfurth ForthSteamer1,159br
3 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck FortunaSailing vessel131br
26 May 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann FortunaFishing vessel (smack)61br
10 Dec 1917 UB 17Johannes Ries ForwardFishing vessel (smack)40br
31 Mar 1917 UC 6Werner von Zerboni di Sposetti Forward IiiNavy Drifter89br
23 Jun 1915 U 38Max Valentiner FourDrifter84br
15 Mar 1917 UC 68Hans Degetau FoyleDestroyer550br
16 Dec 1917 UB 55Ralph Wenninger FoylemoreSteamer3,831br
24 Oct 1916 UC 11Max Schmitz FramfieldSteamer2,510br
5 Sep 1917 UC 50Rudolf Seuffer FrancesSailing vessel89br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck FrancesFishing vessel20br
23 Apr 1918 U 155Erich Eckelmann FrancesSailing vessel54br
28 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Francis RobertFishing vessel (smack)44br
4 Oct 1916 UB 47Wolfgang Steinbauer  FranconiaTroopship18,510br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck Frank (d.)Fishing vessel21br
2 May 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer FranklynSteamer4,919br
1 Feb 1916 UB 17Ralph Wenninger Franz FischerSteamer957br
17 Jun 1917 UC 65Otto Steinbrinck FraserNavy Trawler310br
3 May 1917 U 62Ernst Hashagen Frederick KnightSteamer3,604br
31 Jul 1917 UC 47Paul Hundius FremonaSteamer3,028br
24 Nov 1917 UC 11Ferdinand Schwartz French RoseSteamer465br
8 Jan 1916 UC 14Cäsar Bauer FreuchnyNavy Drifter84br
3 Nov 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow FriargateSteamer264br
13 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck FriendshipFishing vessel (smack)37br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck Frigate BirdFishing vessel20br
15 Mar 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel FrimaireSteamer1,778br
19 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach FrintonSteamer4,194br
22 Feb 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow FrolicTrawler183br
12 Oct 1915 UC 5Herbert Pustkuchen Frons OlivaeNavy Drifter98br
28 Sep 1916 U 45Erich Sittenfeld FuchsiaTrawler145br
1 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck FulgensSteamer2,512br
30 Apr 1915 U 30Erich von Rosenberg-Gruszczynski FulgentSteamer2,008br
24 Mar 1916 UC 7Georg Haag  FulmarSteamer1,270br
16 Aug 1918 U 52Franz Krapohl Fylde (d.)Tug256br
15 Aug 1917 UC 63Karsten von Heydebreck G & EQ ship61br
11 Mar 1917 UC 47Paul Hundius G. A. SavageSteamer357br
2 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck G. C. GradwellSailing vessel156br
12 May 1917 UC 17Ralph Wenninger G.L.C.Fishing vessel (smack)24br
24 May 1918 UC 17Nikolaus von Lyncker GabirNavy Trawler219br
1 Jul 1915 U 39Walter Forstmann GadsbySteamer3,497br
25 Jul 1915 U 41Klaus Hansen GadwallTrawler192br
22 Apr 1917 UC 47Paul Hundius Gaelic (hms - Q.22) (d.)Q ship224br
16 Jun 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière GafsaSteamer3,922br
28 Mar 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg GafsaSteamer3,974br
27 Mar 1917 UC 77Reinhard von Rabenau GalatiaFishing vessel150br
28 Oct 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow  GalekaHospital ship6,772br
6 May 1916 U 20Walther Schwieger GalgateSailing vessel2,356br
27 Feb 1917 U 49Richard Hartmann Galgorm CastleSailing vessel1,596br
10 Jun 1917 U 70Otto Wünsche GaliciaSteamer1,400br
31 Jul 1915 UC 1Egon von Werner Galicia (d.)Passenger steamer5,922br
12 May 1917 UC 17Ralph Wenninger GaliciaPassenger steamer5,922br
31 May 1918 UB 57Johannes Lohs Galileo (d.)Steamer6,287br
2 Jan 1918 U 95Athalwin Prinz GallierSteamer4,592br
12 Sep 1918 U 82Heinrich Middendorff  Galway CastlePassenger steamer7,988br
18 Jan 1918 UC 71Ernst Steindorff GambriNavy Trawler274br
25 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg GamecockFishing vessel151br
30 Jul 1917 U 39Walter Forstmann GangesSteamer4,177br
7 Jul 1916 UC 6Otto Ehrentraut Gannetsteamer1,127br
10 Oct 1916 U 43Hellmuth Jürst GardepeeSteamer1,633br
15 Jan 1917 U 39Walter Forstmann GarfieldSteamer3,838br
10 Jul 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg GarmoyleSteamer1,229br
16 Nov 1917 U 103Claus Rücker Garron HeadSteamer1,933br
15 Oct 1917 UC 79Werner Löwe GarthclydeSteamer2,124br
13 Dec 1917 UB 22Karl Wacker GarthwaiteSteamer5,690br
3 Jan 1918 UB 30Wilhelm Rhein GartlandSteamer2,613br
19 Aug 1917 k.u.k. U40Johann Krsnjavi Gartness2,422br
16 Nov 1917 U 63Otto Schultze GasconiaSteamer3,801br
7 Jan 1918 UC 75Johannes Lohs GasconySteamer3,133br
24 Apr 1917 UC 50Rudolf Seuffer Gaul (d.)Navy trawler270br
18 Jun 1917 UC 65Otto Steinbrinck GauntletSailing vessel58br
20 Feb 1916 UC 14Cäsar Bauer GavenwoodNavy Drifter88br
5 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe GazehoundTrawler138br
2 Mar 1917 U 53Hans Rose GazelleSailing vessel119br
30 Nov 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg GazelleFishing vessel (smack)40br
25 Oct 1917 UB 40Hans Howaldt GefionSteamer1,123br
8 Apr 1917 UC 34Robert Sprenger GEILAN BAHRISailing vessel19br
25 Jun 1917 UC 40Gustav Deuerlich GelsinaNavy Trawler227br
29 Jun 1917 UC 33Martin Schelle GemFishing vessel79br
20 Jul 1918 U 60Franz Grünert GeminiSteamer2,128br
19 Oct 1917 UB 21Walter Scheffler GemmaSteamer1,385br
2 Jul 1917 UC 33Martin Schelle General BullerDrifter72br
4 Feb 1918 UB 49Hans von Mellenthin General Church (d.)Steamer6,600br
9 Jun 1917 U 72Ernst Krafft General LaurieSailing vessel238br
29 Jan 1918 UB 55Ralph Wenninger General LemanFishing vessel (smack)57br
1 Jan 1918 UB 33Fritz Gregor Genesee (d.)Steamer2,892br
21 Jul 1918 UC 70Karl Dobberstein Genesee (d.)Tanker2,830br
23 Oct 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg GenistaSloop1,250br
29 Jan 1918 UC 53Kurt Albrecht GeoSteamer3,048br
4 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel George & MarySailing vessel100br
17 Aug 1915 U 38Max Valentiner George BakerDrifter91br
11 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck George BorrowFishing vessel (smack)62br
11 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck George CrabbeFishing vessel (smack)42br
23 Jan 1917 U 44Paul Wagenführ George E. Benson (p.)Trawler155br
16 Apr 1918 UB 80Max Viebeg George Harper (d.)Steamer1,613br
12 Jul 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow George MilburnNavy Trawler235br
17 May 1917 U 49Richard Hartmann George PymanSteamer3,859br
8 Mar 1917 UB 47Wolfgang Steinbauer Georgiansteamer5,088br
30 Mar 1918 U 96Heinrich Jeß GeraldineFishing vessel (smack)61br
17 Jul 1916 UB 18Otto Steinbrinck GertrudeFishing vessel (smack)57br
4 Feb 1917 U 60Karlgeorg Schuster GhazeeSteamer5,084br
8 Feb 1917 UC 47Paul Hundius  GhurkaDestroyer880br
14 Sep 1918 UB 104Thomas Bieber Gibel HamamSteamer647br
13 Jul 1917 U 48Karl Edeling Gibel-YedidSteamer949br
4 Apr 1917 UB 35Rudolf Gebeschus GibraltarTrawler188br
12 Sep 1917 UC 27Gerhard Schulz GibraltarSteamer3,803br
31 Mar 1917 UB 32Max Viebeg GippeswicSailing vessel116br
28 Aug 1918 UC 70Karl Dobberstein GiraldaSteamer1,100br
3 Jun 1917 UC 4Georg Reimarus GiraldaFishing vessel (smack)46br
2 May 1918 U 60Franz Grünert GirdlenessSteamer3,018br
6 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt Girl BessieDrifter62br
2 Oct 1916 UC 6Paul Günther Girl EvaNavy Drifter76br
14 Jul 1916 UB 39Werner Fürbringer Girls FriendDrifter55br
18 Nov 1917 UC 77Reinhard von Rabenau GisellaSteamer2,502br
17 Apr 1917 U 80Alfred von Glasenapp Gisella (d.)Steamer2,502br
30 May 1918 UB 64Otto von Schrader Glad TidingsFishing vessel15br
18 Aug 1915 U 27Bernd Wegener  GladiatorSteamer3,359br
21 Jan 1917 U 45Erich Sittenfeld GladysTrawler275br
27 Nov 1917 UC 69Hugo Thielmann GladysSteamer179br
5 Aug 1918 U 156Richard Feldt Gladys M. Hollett (d.)Fishing vessel (Sail)203br
17 Jul 1916 UB 18Otto Steinbrinck GlanceFishing vessel (smack)60br
3 Jun 1918 UB 68Heino von Heimburg GlaucusSteamer5,295br
1 Jul 1917 UC 63Karsten von Heydebreck GleamFishing vessel (smack)54br
20 Apr 1917 UC 16Egon von Werner Glen (d.)Q ship112br
3 May 1917 UC 77Reinhard von Rabenau Glen TanarSteamer817br
9 Apr 1916 U 66Thorwald von Bothmer GlenalmondSteamer2,888br
1 Feb 1918 U 33Gustav Sieß Glenamoy (d.)Steamer7,269br
5 Jan 1918 UB 30Wilhelm Rhein Glenarm HeadSteamer3,908br
26 Feb 1918 UC 56Wilhelm Kiesewetter  Glenart CastleHospital ship6,824br
1 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck  Glenart Castle (d.)Hospital ship6,824br
6 Feb 1918 UC 54Heinrich XXXVII Prinz Reuß zu Köstritz GlenartneySteamer7,263br
18 Mar 1915 U 34Claus Rücker GlenartneySteamer5,201br
27 Nov 1917 UB 48Wolfgang Steinbauer Glenbridge (d.)Steamer3,845br
17 Aug 1915 U 38Max Valentiner GlenbySteamer2,196br
19 Feb 1918 U 82Hans Adam GlencarronSteamer5,117br
14 Apr 1915 U 6Reinhold Lepsius Glencarse (p.)Fishing vessel188br
12 Apr 1917 U 52Hans Walther GlencliffeSteamer3,673br
27 Apr 1917 UC 67Karl Neumann GlenclunySteamer4,812br
14 Dec 1916 UC 18Wilhelm Kiel GlencoeSteamer2,560br
12 Sep 1917 UC 40Hermann Menzel Glenelg (d.)Steamer4,160br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck GlenelgFishing vessel32br
20 Mar 1918 U 101Carl-Siegfried Ritter von Georg GlenfordSteamer494br
18 Sep 1917 U 43Waldemar Bender GlenfoyleQ ship1,680br
29 Jan 1918 U 103Claus Rücker GlenfruinSteamer3,097br
1 Jan 1916 U 34Claus Rücker GlengyleSteamer9,395br
21 May 1915 U 27Bernd Wegener GlenholmSailing vessel1,968br
29 May 1915 U 41Klaus Hansen GlenleeSteamer4,140br
9 Aug 1918 UB 57Johannes Lohs GlenleeSteamer4,915br
31 Oct 1916 U 21Otto Hersing  GlenloganSteamer5,838br
6 Nov 1915 U 38Max Valentiner  GlenmoorSteamer3,075br
27 Mar 1917 U 24Walter Remy GlenogleSteamer7,682br
3 Nov 1916 UC 18Wilhelm Kiel GlenprosenNavy Trawler224br
8 Aug 1915 U 17Hans Walther GlenravelSteamer1,092br
28 Jul 1917 UC 62Max Schmitz GlenstraeSteamer4,718br
20 Oct 1914 U 17Johannes Feldkirchner Glitrasteamer866br
2 Jan 1916 UC 1Egon von Werner Glocliffe (d.)Steamer2,211br
19 Aug 1917 UB 40Hans Howaldt GlocliffeSteamer2,211br
14 Aug 1915 U 17Hans Walther GloriaTrawler130br
11 Aug 1917 UC 51Hans Galster GloriosaFishing vessel (smack)23br
31 Mar 1917 UB 32Max Viebeg  Gloucester Castle (d.)Hospital ship7,999br
22 Jul 1917 UB 21Franz Walther GlowSteamer1,141br
1 Apr 1915 U 10Fritz Stuhr GloxiniaFishing vessel145br
5 Sep 1917 UC 42Hans Albrecht Müller GlynnSailing vessel78br
12 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen GlynymelSteamer1,394br
4 Jul 1917 U 84Walter Roehr GoathlandSteamer3,044br
3 Jun 1916 UC 3Günther Kreysern  GolcondaSteamer5,874br
19 Apr 1917 UC 47Paul Hundius Gold CoastSteamer4,255br
13 Mar 1917 UB 32Max Viebeg Gold SeekerFishing vessel (smack)62br
7 Jun 1917 UC 45Hubert Aust Golden HopeDrifter67br
31 Mar 1916 U 44Paul Wagenführ GoldmouthTanker7,446br
28 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt Good DesignMotor fishing vessel40br
19 Oct 1917 k.u.k. U14Georg Ritter von Trapp Good HopeSteamer3,618br
27 Apr 1917 UC 72Ernst Voigt Good HopeSailing vessel89br
21 Aug 1917 UC 67Karl Neumann GoodwoodSteamer3,086br
17 Oct 1917 UC 25Walter Lippold Goorkha (d.)Hospital ship6,335br
22 Sep 1918 UC 53Erich Gerth GorsemoreSteamer3,079br
26 Jun 1917 U 62Ernst Hashagen Gorsemore (d.)Steamer3,079br
17 Mar 1917 UC 50Rudolf Seuffer GowanMotor fishing vessel25br
5 Apr 1917 UC 71Hans Valentiner Gower CoastSteamer804br
10 Oct 1917 U 53Hans Rose GowrieSteamer1,031br
29 Nov 1916 UB 39Heinrich Küstner GraceSailing vessel135br
10 Jun 1917 UB 43Horst Obermüller  Grafton (d.)Protected cruiser7,350br
18 Mar 1918 U 103Claus Rücker Grainton (d.)Steamer6,042br
20 Jul 1916 U 39Walter Forstmann GrangemoorSteamer3,198br
24 Jul 1915 U 41Klaus Hansen GrangewoodSteamer3,422br
23 Dec 1917 UC 4Walter Schmitz Grantley HallSteamer4,008br
22 Oct 1915 UC 5Herbert Pustkuchen Grappler (d.)Tug690br
12 Mar 1917 UC 47Paul Hundius GratiaFishing vessel (smack)37br
4 Jan 1918 UC 75Johannes Lohs GratitudeFishing vessel (smack)40br
7 Feb 1917 U 81Raimund Weisbach GravinaSteamer1,242br
19 Jun 1917 UC 47Paul Hundius Great City (d.)Steamer5,525br
24 Sep 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow Great HeartNavy Drifter78br
22 Jan 1918 UB 31Thomas Bieber GreathamSteamer2,338br
26 Feb 1918 UB 74Ernst Steindorff GreavesashSteamer1,263br
20 Apr 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns GrecianFishing vessel119br
3 Jun 1917 U 33Gustav Sieß GreenbankSteamer3,881br
14 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck GreenlandSteamer1,753br
5 Dec 1917 UC 67Karl Neumann GreenwichSteamer2,938br
18 Apr 1918 UB 86Hans Trenk GregynogSteamer1,701br
8 Oct 1917 U 96Heinrich Jeß GreldonSteamer3,322br
22 Sep 1917 UB 40Hans Howaldt GreleenSteamer2,286br
7 Sep 1917 UB 34Hellmuth von Ruckteschell Grelfryda (d.)Steamer5,136br
30 Aug 1917 U 62Ernst Hashagen GrelhameSteamer3,740br
27 Sep 1917 UB 34Hellmuth von Ruckteschell GreltoriaSteamer5,143br
22 Nov 1916 UB 40Karl Neumann GrenadaSailing vessel2,268br
23 Feb 1917 UC 4Georg Reimarus GrenadierSteamer1,004br
27 Apr 1918 U 91Alfred von Glasenapp GreshamSteamer3,774br
5 May 1917 UC 48Kurt Ramien GretaSteamer297br
15 Apr 1917 UC 27Gerhard Schulz GretastonSteamer3,395br
7 Sep 1916 U 72Ernst Krafft GriffinMotor boat10br
21 Oct 1916 UB 29Herbert Pustkuchen GritMotor barge147br
8 Dec 1917 UC 40Hermann Menzel GriveArmed boarding steamer2,037br
12 Aug 1915 U 22Bruno Hoppe  GrodnoSteamer1,955br
27 Nov 1917 UC 11Ferdinand Schwartz GroeswenSteamer3,570br
23 Sep 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow  GroningenSteamer988br
21 Oct 1917 U 151Waldemar Kophamel GryfevaleSteamer4,437br
17 Mar 1917 UC 48Kurt Ramien GuardFishing vessel (smack)38br
8 Jul 1915 U 25Otto Wünsche  GuidoSteamer2,093br
25 Jun 1917 U 62Ernst Hashagen GuildhallSteamer2,609br
28 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck GuillemotLight vesselunknownbr
24 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger H.C.G.Fishing vessel (smack)24br
10 Nov 1916 UC 18Wilhelm Kiel H.m.w.Sailing barge93br
25 Apr 1917 U 82Hans Adam HackensackSteamer4,060br
27 Dec 1915 UC 3Erwin Waßner  HadleySteamer1,777br
30 Jun 1917 k.u.k. U28Zdenko Hudecek Haigh HallSteamer4,809br
22 Feb 1918 U 91Alfred von Glasenapp HaileyburySteamer2,888br
11 Jul 1915 U 25Otto Wünsche HaintonTrawler156br
6 Jan 1918 U 61Victor Dieckmann HalberdierSteamer1,049br
19 Feb 1917 U 71Hugo Schmidt HalcyonTrawler190br
7 Apr 1916 UC 6Matthias Graf von Schmettow HalcyonSteamer1,319br
7 Aug 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns Haldon (d.)Minesweeper810br
7 Oct 1915 U 39Walter Forstmann  HalizonesSteamer5,093br
19 Nov 1915 U 34Claus Rücker  HallamshireSteamer4,420br
2 Jul 1917 UC 33Martin Schelle HamnavoeDrifter57br
5 Jun 1916 U 75Curt Beitzen  HampshireArmored cruiser10,850br
30 May 1917 U 87Rudolf Schneider HanleySteamer3,331br
8 Feb 1917 UC 39Otto Ehrentraut Hanna LarsenSteamer1,311br
26 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck Hannah CroasdellSailing vessel151br
30 Mar 1917 UC 31Otto von Schrader HarbertonSteamer1,443br
28 Jun 1917 UC 63Karsten von Heydebreck HarbingerFishing vessel39br
9 Jun 1917 U 70Otto Wünsche HarburySteamer4,572br
14 Dec 1917 U 62Ernst Hashagen HareSteamer774br
13 Apr 1918 U 155Erich Eckelmann HarewoodSteamer4,150br
2 Nov 1916 U 49Richard Hartmann Harfat CastleTrawler274br
26 Apr 1917 U 70Otto Wünsche HarfleteSteamer4,814br
9 Dec 1916 UC 11Benno von Ditfurth HarlingtonSteamer1,089br
17 Jul 1918 U 60Franz Grünert Harlseywood (d.)Steamer2,701br
9 Dec 1916 UC 11Benno von Ditfurth HarlynSteamer1,794br
8 Mar 1916 UB 18Otto Steinbrinck HarmatrisSteamer4,863br
5 May 1917 UC 37Otto Launburg HarmattanSteamer4,792br
20 Jan 1918 UC 71Ernst Steindorff Harmonides (d.)Steamer3,521br
1 Mar 1916 UB 13Karl Neumann HaroldFishing vessel (smack)56br
21 Jul 1917 U 66Gerhard Muhle HaroldSailing vessel1,376br
9 May 1917 U 34Johannes Klasing HarpagusSteamer5,866br
24 Feb 1915 U 8Alfred Stoß  HarpalionSteamer5,867br
2 Dec 1916 UB 23Heinz Ziemer HarpalusSteamer1,445br
10 Apr 1915 UB 4Karl Groß  HarpalyceSteamer5,940br
5 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff HarpathianSteamer4,588br
25 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg HarrierTrawler162br
28 Feb 1917 UB 18Claus Lafrenz Harriet WilliamsSailing vessel157br
16 Apr 1916 U 69Ernst Wilhelms HarrovianSteamer4,309br
8 Sep 1917 UB 41Günther Krause HarrowSteamer1,777br
24 Dec 1916 U 70Otto Wünsche Harry W. AdamsSailing vessel127br
15 Oct 1917 UC 62Max Schmitz HartburnSteamer2,367br
13 Mar 1915 U 27Bernd Wegener HartdaleSteamer3,839br
22 Nov 1917 U 97Otto Wünsche Hartland (d.)Steamer4,785br
26 Jan 1918 UB 34Hellmuth von Ruckteschell HartleySteamer1,150br
28 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck Harvest HomeSailing vessel103br
12 May 1918 UB 21Bruno Mahn HaslingdenSteamer1,934br
24 Sep 1917 UC 11Karl Dobberstein HastfenNavy Drifter77br
27 Sep 1918 UB 49Adolf Ehrensberger HatasuSteamer3,193br
27 Aug 1917 UB 48Wolfgang Steinbauer HathorSteamer3,823br
14 Nov 1916 U 50Gerhard Berger HatsuseTrawler282br
10 Jun 1917 U 43Waldemar Bender HaulwenSteamer4,032br
26 Jun 1917 U 94Alfred Saalwächter  Haverford (d.)Passenger steamer11,635br
8 Oct 1918 U 157Ortwin Rave  HawaneeSailing vessel124br
17 Feb 1917 U 64Robert Moraht HawkNavy Trawler243br
15 Oct 1914 U 9Otto Weddigen  HawkeProtected cruiser7,350br
17 Jul 1917 U 45Erich Sittenfeld HaworthSteamer4,456br
29 Sep 1915 U 39Walter Forstmann HaydnSteamer3,923br
20 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen HazelparkSteamer1,964br
19 Oct 1917 UC 75Johannes Lohs HazelwoodSteamer3,120br
12 Mar 1915 U 29Otto Weddigen HeadlandsSteamer2,988br
19 Feb 1917 U 67Hans Nieland HeadleySteamer4,953br
7 Sep 1916 UB 39Werner Fürbringer HeathdeneSteamer3,541br
24 Apr 1917 UC 47Paul Hundius HeatherDrifter58br
21 Apr 1917 U 52Hans Walther Heather (d.)Sloop1,250br
25 Aug 1917 U 93Helmut Gerlach HeathersideSteamer2,767br
25 Apr 1917 U 81Raimund Weisbach HeathfieldSailing vessel1,643br
5 Oct 1918 U 91Alfred von Glasenapp HeathparkSteamer2,205br
6 May 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow  HebbleSteamer904br
25 Sep 1918 UB 91Wolf Hans Hertwig HebburnSteamer1,938br
3 May 1915 U 9Johannes Spieß HectorTrawler179br
1 Aug 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière HeighingtonSteamer2,800br
30 Nov 1916 UB 29-C19Heinz Ziemer HeinrichSailing vessel125br
1 May 1917 UC 65Otto Steinbrinck HelenSteamer322br
30 Jan 1917 U 55Wilhelm Werner Helena And SamuelFishing vessel (smack)59br
1 Dec 1917 U 53Hans Rose Helenus (d.)Steamer7,555br
6 Sep 1917 UC 23Volkhard von Bothmer HelgianNavy Trawler220br
4 Aug 1915 UB 12Hans Nieland HeliotropeFishing vessel (smack)28br
3 Dec 1915 U 39Walter Forstmann HelmsmuirSteamer4,111br
1 Aug 1916 UB 39Werner Fürbringer HelvetiaTrawler167br
1 May 1916 UC 10Alfred Nitzsche Hendon HallSteamer3,994br
10 Apr 1918 UB 109Kurt Ramien HenleySteamer3,249br
24 Jul 1915 UB 12Hans Nieland Henry CharlesFishing vessel (smack)41br
16 Jul 1917 UC 48Kurt Ramien  Henry R. JamesSteamer3,146br
1 Mar 1917 UC 29Ernst Rosenow Herbert IngramTrawler142br
30 Dec 1917 UB 21Walter Scheffler HerculesSteamer1,295br
25 Mar 1918 UB 21Walter Scheffler HerculesSteamer1,095br
29 Jun 1918 UB 88Reinhard von Rabenau HerdisSteamer1,157br
31 Oct 1914 U 27Bernd Wegener  HermesSeaplane carrier5,600br
23 Jul 1915 U 36Ernst Graeff HermioneTrawler210br
14 Apr 1917 UC 33Martin Schelle HermioneSteamer4,011br
28 Mar 1917 UC 40Gustav Deuerlich HeroTug66br
3 May 1915 U 9Johannes Spieß HeroTrawler173br
30 Sep 1917 U 90Walter Remy HeronSteamer885br
16 May 1918 U 62Ernst Hashagen Heron BridgeSteamer2,422br
4 May 1917 UC 77Reinhard von Rabenau HerringtonSteamer1,258br
23 Sep 1915 U 41Klaus Hansen  HesioneSteamer3,363br
4 Sep 1915 U 20Walther Schwieger  HesperianPassenger steamer10,920br
25 Apr 1917 U 69Ernst Wilhelms HesperidesSteamer3,393br
6 Aug 1915 UB 17Ralph Wenninger HesperusFishing vessel (smack)47br
3 May 1917 UC 75Johannes Lohs HIBERNIAFishing vessel21br
28 Aug 1917 U 28Georg Schmidt HidalgoSteamer4,271br
14 Jun 1917 U 82Hans Adam HighburySteamer4,831br
3 Sep 1918 UB 87Karl Petri HighcliffeSteamer3,238br
7 Dec 1917 UB 75Franz Walther HighgateSteamer1,780br
7 Apr 1918 UC 71Walter Warzecha Highland BrigadeSteamer5,669br
16 May 1917 UB 40Hans Howaldt  Highland CorrieSteamer7,583br
14 Aug 1915 UC 1Egon von Werner  Highland Corrie (d.)Steamer7,583br
7 Aug 1918 U 96Heinrich Jeß Highland HarrisSteamer6,032br
11 Apr 1918 UB 50Franz Becker  Highland PrinceSteamer3,390br
25 May 1917 U 88Walther Schwieger HilaryArmed merchant cruiser6,329br
25 Mar 1916 UC 7Georg Haag Hilary IiNavy Drifter78br
31 Jan 1916 UB 17Ralph Wenninger HildaFishing vessel (smack)44br
23 Dec 1917 UB 35Karl Stöter Hilda LeaSteamer1,328br
5 Nov 1917 U 63Otto Schultze Hilda R.Sailing vessel136br
20 Dec 1916 UC 32Herbert Breyer HildawellSteamer2,494br
11 May 1917 U 47Heinrich Metzger Hindoo (d.)Steamer4,915br
21 Mar 1917 U 46Leo Hillebrand HindustanSteamer3,692br
7 Sep 1917 UC 16Georg Reimarus HinemoaSailing vessel2,283br
25 Apr 1917 UC 36Gustav Buch HirondelleSteamer1,648br
29 Jun 1916 UC 6Otto Ehrentraut HiroseNavy Trawler275br
2 Jun 1915 U 34Claus Rücker HiroseTrawler274br
8 Jun 1918 UB 107Eberhard von Prittwitz und Gaffron HogarthSteamer1,231br
22 Sep 1914 U 9Otto Weddigen  HogueArmored cruiser12,000br
2 Feb 1917 UC 11Benno von Ditfurth HoldeneNavy trawler274br
27 Mar 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg HolgateSteamer2,604br
6 Feb 1918 U 53Hans Rose HolkarFishing vessel (smack)61br
3 Jun 1917 U 95Athalwin Prinz HollingtonSteamer4,221br
3 Feb 1917 U 43Hellmuth Jürst HollinsideSteamer2,862br
1 Jan 1917 UB 39Heinrich Küstner Holly BranchSteamer3,568br
26 May 1917 U 38Max Valentiner HolmesbankSteamer3,051br
3 Feb 1918 UB 59Erwin Waßner HolmtownSteamer598br
21 Jun 1918 U 100Degenhart von Loë Homer City (d.)Steamer4,914br
30 May 1918 UB 64Otto von Schrader Honey BeeFishing vessel34br
30 Aug 1915 UC 5Herbert Pustkuchen HonitonSteamer4,914br
28 Mar 1918 UC 64Ferdinand Schwartz HonoraMotor fishing vessel29br
23 Jul 1915 U 36Ernst Graeff HonoriaTrawler207br
25 Jul 1915 U 41Klaus Hansen HonoriaTrawler179br
14 Feb 1917 U 60Karlgeorg Schuster HopemoorSteamer3,740br
13 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel HopemountSteamer3,300br
20 Sep 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow HordenSteamer1,434br
3 Aug 1917 UC 29Ernst Rosenow HornchurchSteamer2,159br
23 Sep 1917 UC 71Ernst Steindorff HornsundSteamer3,646br
30 Apr 1917 U 93Edgar von Spiegel von und zu Peckelsheim HorsaSteamer2,949br
24 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck HoweSailing vessel175br
19 Apr 1917 U 60Karlgeorg Schuster Howth HeadSteamer4,440br
12 Sep 1917 UB 50Franz Becker Hs 3tug121br
21 Aug 1917 UC 72Ernst Voigt Hs 4tug121br
6 Jan 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière HudworthSteamer3,966br
23 Jul 1917 U 54Kurt Heeseler HuelvaSteamer4,867br
20 Oct 1916 UC 11Max Schmitz HuguenotSteamer1,032br
25 Jan 1918 UB 34Hellmuth von Ruckteschell HumberSteamer280br
11 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck HumphreyFishing vessel (smack)41br
16 Apr 1918 UC 75Walter Schmitz HungerfordSteamer5,811br
7 Sep 1917 UB 49Hans von Mellenthin HunsbridgeSteamer3,424br
22 Dec 1917 U 60Franz Grünert Hunsbrook (d.)Steamer4,463br
18 Oct 1918 UB 94Waldemar Haumann HunsdonSteamer2,899br
8 Jun 1918 U 82Heinrich Middendorff HunsgroveSteamer3,063br
4 Apr 1917 UC 30Heinrich Stenzler HunstantonSteamer4,504br
18 Feb 1917 U 84Walter Roehr Hunsworth (d.)Steamer2,991br
25 Mar 1917 UC 69Erwin Waßner HuntleysSailing vessel186br
20 Dec 1915 UB 10Otto Steinbrinck HuntlySteamer1,153br
21 Mar 1917 UC 17Ralph Wenninger Huntscape (d.)Steamer2,933br
6 Jul 1918 UB 57Johannes Lohs Huntscraft (d.)Steamer5,113br
3 Jan 1917 UB 47Wolfgang Steinbauer Huntsend (d.)Passenger steamer8,826br
2 Oct 1916 UB 46Cäsar Bauer HuntsfallSteamer4,331br
18 Nov 1917 U 63Otto Schultze Huntsgulf (d.)Steamer3,185br
11 Jun 1917 UB 40Hans Howaldt HuntsholmSteamer2,073br
6 Jun 1918 UC 77Johannes Ries HuntslandSteamer2,871br
25 Feb 1917 U 50Gerhard Berger HuntsmanSteamer7,460br
20 Feb 1918 UB 40Karl Dobberstein HuntsmoorSteamer4,957br
8 Jun 1917 U 39Walter Forstmann HuntstrickSteamer8,151br
4 Nov 1916 UB 43Hans von Mellenthin HuntsvaleSteamer5,398br
28 Dec 1915 U 24Rudolf Schneider  Huronian (d.)Steamer8,755br
3 Oct 1917 U 96Heinrich Jeß HurstSteamer4,718br
4 Jul 1917 UC 54Heinrich XXXVII Prinz Reuß zu Köstritz HurstsideSteamer3,149br
5 Feb 1917 UB 34Theodor Schultz HurstwoodSteamer1,229br
18 May 1918 U 94Martin Schwab  HurunuiSteamer10,644br
12 Mar 1917 UC 47Paul Hundius HyacinthFishing vessel (smack)56br
25 Dec 1917 UC 71Ernst Steindorff Hyacinthus (d.)Steamer5,756br
15 Aug 1917 U 80Gustav Amberger HylasSteamer4,240br
15 Mar 1915 U 35Waldemar Kophamel Hyndford (d.)Steamer4,286br
28 Jul 1918 UB 51Ernst Krafft HyperiaSteamer3,908br
30 Jul 1915 U 28Georg-Günther von Forstner IberianSteamer5,223br
29 Jan 1918 UB 55Ralph Wenninger IbexFishing vessel (smack)42br
3 Jul 1917 U 88Walther Schwieger IcelandSteamer1,501br
27 Jul 1915 UB 13Walther Gustav Becker IceniFishing vessel (smack)57br
31 Jan 1917 UC 32Herbert Breyer Ida DuncanTug139br
18 Aug 1918 U 107Kurt Siewert IdahoSteamer3,023br
21 Feb 1918 UB 33Fritz Gregor IdaliaFishing vessel (smack)23br
15 Sep 1917 U 67Hans Nieland Idomeneus (d.)Steamer6,692br
8 Dec 1915 UC 7Georg Haag IgnisSteamer2,042br
22 Jul 1918 UB 51Ernst Krafft IjuinNavy trawler257br
7 Jun 1917 U 66Thorwald von Bothmer IkalisSteamer4,329br
30 Jan 1915 U 20Walther Schwieger IkariaSteamer4,335br
29 Apr 1917 U 93Edgar von Spiegel von und zu Peckelsheim IkbalSteamer5,434br
21 Mar 1918 UB 40Karl Dobberstein IkedaSteamer6,311br
23 Oct 1915 UC 5Herbert Pustkuchen IlaroSteamer2,799br
24 Oct 1917 U 46Leo Hillebrand IldertonSteamer3,125br
11 Aug 1915 UB 10Otto Steinbrinck IllustriousFishing vessel (smack)59br
30 Jun 1917 UB 23Hans Ewald Niemer IlstonSteamer2,426br
6 Dec 1917 U 34Johannes Klasing Ilvington CourtSteamer4,217br
23 Apr 1917 UC 47Paul Hundius ImatakaSteamer1,776br
13 Jul 1918 UB 50Heinrich Kukat Imber (d.)Steamer2,514br
8 Aug 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière ImperialSteamer3,818br
11 Apr 1917 UC 34Robert Sprenger Imperial TransportSteamer4,648br
30 May 1917 UC 50Rudolf Seuffer Ina WilliamNavy Trawler337br
15 Jul 1917 k.u.k. U32Gaston Vio Incemore (d.)Steamer3,060br
20 Aug 1917 U 38Max Valentiner IncemoreSteamer3,060br
8 Aug 1915 U 22Bruno Hoppe  IndiaArmed merchant cruiser7,940br
12 Mar 1915 U 29Otto Weddigen  Indian CitySteamer4,645br
25 Jul 1918 UB 62Günther Sperling Indore (d.)Steamer7,300br
27 Jun 1915 U 24Rudolf Schneider IndraniSteamer3,640br
25 Mar 1917 UC 75Johannes Lohs IndustriaTrawler133br
4 Oct 1918 U 155Ferdinand Studt IndustrialSailing Vessel330br
18 Oct 1918 UB 92Johannes Paul Müller IndustrySteamer1,460br
27 Apr 1916 U 45Erich Sittenfeld IndustrySteamer4,044br
5 Sep 1917 UC 42Hans Albrecht Müller IndustrySailing vessel91br
1 Jul 1915 U 39Walter Forstmann InglemoorSteamer4,331br
8 May 1918 U 38Clemens Wickel InglesideSteamer3,736br
14 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck Inishowen HeadSteamer3,050br
28 Mar 1918 U 96Heinrich Jeß InkosiSteamer3,661br
4 Jun 1915 U 34Claus Rücker InkumSteamer4,747br
12 May 1918 U 86Helmut Patzig InniscarraPassenger steamer1,412br
23 May 1918 UB 64Otto von Schrader InnisfallenPassenger steamer1,405br
8 Dec 1916 U 67Hans Nieland Intaba (d.)Q-ship4,282br
23 Aug 1915 UB 12Hans Nieland IntegrityFishing vessel (smack)52br
8 Mar 1918 UC 40Hermann Menzel IntentSteamer1,564br
12 Mar 1917 UC 47Paul Hundius Inter-nosFishing vessel (smack)59br
10 Jun 1915 UB 2Werner Fürbringer IntrepidFishing vessel (smack)59br
27 Apr 1917 U 62Ernst Hashagen InveramsaySailing vessel1,438br
14 Sep 1916 k.u.k. U4Rudolf Singule InverbervieSteamer4,309br
22 Feb 1917 U 84Walter Roehr InvercauldSailing vessel1,416br
13 Mar 1915 U 23Hans Schultheß InvergyleSteamer1,794br
9 Mar 1917 U 70Otto Wünsche InverlogieSailing vessel2,347br
1 Feb 1917 U 55Wilhelm Werner InverlyonFishing vessel (smack)59br
11 Apr 1916 U 73Gustav Sieß InverlyonSailing vessel1,827br
25 Apr 1917 U 81Raimund Weisbach InvermaySailing vessel1,471br
29 Dec 1917 UB 21Walter Scheffler Inverness (d.)Steamer3,734br
10 Sep 1917 UC 77Reinhard von Rabenau Ioanna (d.)Steamer3,459br
15 Sep 1918 U 65Gustav Sieß Ioanna No. 37Sailing vessel17br
14 Sep 1918 U 65Gustav Sieß Ioanna No. 45Sailing vessel9br
3 May 1915 U 9Johannes Spieß IolantheTrawler179br
5 Jan 1918 UC 75Johannes Lohs IolantheSteamer3,081br
11 Oct 1916 U 46Leo Hillebrand IoloSteamer3,903br
17 Feb 1917 U 60Karlgeorg Schuster IoloSteamer3,840br
3 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe IonaSteamer3,344br
20 Oct 1917 UC 51Hans Galster IonianPassenger steamer8,268br
7 Aug 1917 U 155Karl Meusel IranSteamer6,250br
10 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier IrelandTrawler152br
9 Nov 1915 UC 1Egon von Werner IreneLighthouse tender543br
21 Feb 1918 UB 33Fritz Gregor IrexFishing vessel16br
8 May 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow IrisSailing vessel75br
24 Sep 1917 U 32Kurt Hartwig IristonSteamer3,221br
23 Sep 1917 UC 53Kurt Albrecht IrthingtonSteamer2,845br
23 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger IserSteamer2,160br
3 Jun 1917 U 33Gustav Sieß IslandmoreSteamer3,046br
2 Feb 1917 UC 46Friedrich Moecke Isle Of ArranSailing vessel1,918br
5 Oct 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow Isle Of HastingsSteamer1,575br
8 Jun 1917 U 39Walter Forstmann Isle Of JuraSteamer3,809br
30 Apr 1918 UC 17Erich Stephan IsleworthSteamer2,871br
2 Dec 1916 U 39Walter Forstmann IstrarSteamer4,582br
14 Sep 1916 UB 43Hans von Mellenthin ItalianaSteamer2,663br
6 Jul 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns  ItchenDestroyer550br
10 May 1918 k.u.k. U47Hugo von Seyffertitz ItindaSteamer5,203br
20 Dec 1916 U 38Max Valentiner  ItonusSteamer5,340br
6 Aug 1915 UB 17Ralph Wenninger IvanFishing vessel (smack)44br
1 Jan 1917 UB 47Wolfgang Steinbauer  IverniaPassenger steamer14,278br
3 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck Ivo (d.)Sailing vessel56br
17 Mar 1918 UB 52Otto Launburg IvydeneSteamer3,541br
27 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann I’ll TryFishing vessel (smack)51br
9 Jun 1915 U 25Otto Wünsche J. LeymanTrawler197br
24 Jun 1915 U 38Max Valentiner J. M. S.Drifter78br
3 Oct 1916 U 43Hellmuth Jürst J. Y. ShortSteamer2,193br
13 Aug 1915 UB 5Wilhelm Smiths J.W.F.T.Fishing vessel (smack)60br
2 Feb 1918 UB 30Wilhelm Rhein JaffaSteamer1,383br
10 Mar 1917 UC 74Wilhelm Marschall James Burton CookSailing vessel133br
25 Sep 1917 UC 63Karsten von Heydebreck James SeckarNavy Trawler255br
30 May 1918 UB 64Otto von Schrader Jane GordonFishing vessel27br
23 Mar 1918 U 101Carl-Siegfried Ritter von Georg Jane GraySailing vessel124br
28 Nov 1917 UC 74Wilhelm Marschall Jane RadcliffeSteamer4,074br
14 Aug 1917 UC 42Hans Albrecht Müller Jane S.Fishing vessel12br
28 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt Jane StewartMotor fishing vessel15br
10 Sep 1917 UC 51Hans Galster Jane WilliamsonSailing vessel197br
28 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt Janet OvenstoneMotor fishing vessel15br
16 Aug 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow JapanNavy Trawler205br
10 Feb 1917 UC 47Paul Hundius Japanese PrinceSteamer4,876br
6 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe JaponicaTrawler145br
1 Apr 1915 U 10Fritz Stuhr JasonTrawler176br
7 Apr 1917 U 78Otto Dröscher JasonMinesweeper810br
17 Oct 1915 UC 3Erwin Waßner JavelinNavy Trawler205br
11 Aug 1917 UB 35Karl Stöter JayNavy Trawler144br
21 Apr 1917 UC 33Martin Schelle JedburghTrawler165br
4 Oct 1916 UB 19Walther Gustav Becker Jennie BullasFishing vessel26br
4 Oct 1916 UB 19Walther Gustav Becker JerseyFishing vessel162br
24 May 1917 U 46Leo Hillebrand Jersey CitySteamer4,670br
24 Nov 1916 UB 19Erich Noodt JerseymanSteamer358br
12 Mar 1917 UC 47Paul Hundius JessamineFishing vessel (smack)56br
2 Nov 1917 UB 35Karl Stöter JessieSteamer332br
27 Apr 1917 UB 38Wilhelm Amberger JessieSailing vessel108br
16 Jun 1917 U 82Hans Adam JessieSteamer2,256br
4 Sep 1916 UC 1Kurt Ramien Jessie NuttenNavy Trawler187br
13 May 1917 U 48Karl Edeling JessmoreSteamer3,911br
23 Jan 1917 U 43Hellmuth Jürst JevingtonSteamer2,747br
19 Apr 1917 UC 47Paul Hundius JewelSailing vessel195br
28 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt JohanMotor fishing vessel49br
16 Jan 1918 UC 11Ferdinand Schwartz John E. LewisNavy Trawler253br
24 Mar 1918 U 101Carl-Siegfried Ritter von Georg John G. WalterSailing vessel258br
18 Mar 1918 UB 52Otto Launburg John H. BarrySteamer3,083br
6 Sep 1915 U 33Konrad Gansser John HardieSteamer4,372br
7 Aug 1916 U 75Curt Beitzen John HighNavy Trawler228br
22 Feb 1917 UB 21Franz Walther John MilesSteamer687br
18 Sep 1918 UB 117Erwin Waßner John O. ScottSteamer1,235br
30 Mar 1916 k.u.k. U4Rudolf Singule John PritchardSailing vessel118br
18 Apr 1917 UC 41Kurt Bernis John S. BoyleFishing vessel143br
1 May 1917 UC 66Herbert Pustkuchen John W. PearnSailing vessel76br
29 Apr 1918 U 105Friedrich Strackerjan Johnny TooleSailing vessel84br
7 Jun 1917 U 54Kurt Heeseler Jonathan HoltSteamer1,523br
24 Mar 1918 U 155Erich Eckelmann JorginaSailing vessel103br
28 Apr 1917 U 81Raimund Weisbach Jose De LarrinagaSteamer5,017br
4 May 1917 UB 38Wilhelm Amberger JosephSailing vessel205br
18 Sep 1917 UB 62Bernhard Putzier Joseph ChamberlainSteamer3,709br
15 Sep 1918 UB 64Ernst Krieger Joseph FisherSailing vessel88br
23 Jun 1915 U 38Max Valentiner JosephineDrifter85br
11 Oct 1917 UB 57Otto Steinbrinck JoshuaSailing vessel60br
18 Mar 1917 U 70Otto Wünsche Joshua Nicholsonsteamer1,853br
30 May 1916 U 34Claus Rücker Julia ParkSteamer2,900br
2 May 1917 UB 18Claus Lafrenz Junosteamer1,384br
7 Oct 1916 UB 27Victor Dieckmann Jupiter (d.)Steamer2,124br
21 May 1917 UB 40Hans Howaldt JupiterSteamer2,124br
20 Jul 1918 UB 124Hans Oscar Wutsdorff  JusticiaPassenger steamer32,234br
19 Jul 1918 UB 64Otto von Schrader  Justicia (d.)Passenger steamer32,234br
19 Nov 1917 UC 79Werner Löwe JutlandSteamer2,824br
21 Feb 1917 UC 66Herbert Pustkuchen K.L.M.Fishing vessel (smack)28br
30 Apr 1918 U 86Helmut Patzig KafueSteamer6,044br
6 Mar 1918 UB 53Robert Sprenger KalganSteamer1,862br
30 Nov 1917 UB 80Max Viebeg KalibiaSteamer4,930br
30 Apr 1918 UC 74Hans Adalbert von der Lühe KALLIOPESailing vessel114br
5 Jun 1917 U 64Robert Moraht KallundborgSteamer1,590br
13 Jun 1918 UB 107Eberhard von Prittwitz und Gaffron KaloSteamer1,957br
17 Jun 1918 U 64Robert Moraht Kandy (d.)Steamer4,921br
5 Apr 1917 U 63Otto Schultze Kangaroo (d.)Motor vessel4,348br
18 Jun 1917 UC 51Hans Galster KangarooSailing vessel84br
8 Jun 1916 UC 6Otto Ehrentraut KaphredaNavy Trawler245br
12 Nov 1916 UB 43Hans von Mellenthin  KapundaSteamer3,383br
10 Jul 1916 UC 6Otto Ehrentraut KaraSteamer2,338br
25 Nov 1917 U 39Heinrich Metzger KaremaSteamer5,263br
13 Apr 1917 UC 27Gerhard Schulz KaribaSteamer3,697br
1 Aug 1917 UC 75Johannes Lohs KarinaPassenger steamer4,222br
20 Jul 1916 U 39Walter Forstmann KarmaSteamer3,710br
28 Apr 1917 U 63Otto Schultze KarongaSteamer4,665br
27 Apr 1917 UC 67Karl Neumann KarumaSteamer2,995br
20 Mar 1918 U 103Claus Rücker KassangaSteamer3,015br
19 Jun 1917 UC 17Werner Fürbringer Kate And AnnieSailing vessel96br
18 Jun 1917 UC 75Johannes Lohs Kathlamba (d.)Steamer6,382br
5 Aug 1917 U 100Degenhart von Loë KathleenSteamer3,915br
3 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe KathleenDrifter92br
24 Jul 1915 UB 12Hans Nieland KathleenFishing vessel (smack)59br
29 Mar 1917 UC 31Otto von Schrader Kathleen LilySteamer521br
27 Jun 1918 U 53Hans Rose KeelungSteamer6,672br
19 Jun 1917 UC 75Johannes Lohs KelsoSteamer1,292br
7 Jul 1917 UC 4Erich Hecht KelvinNavy Trawler322br
22 Mar 1916 UB 18Otto Steinbrinck KelvinbankSteamer4,209br
13 Jun 1917 U 69Ernst Wilhelms KelvinbankSteamer4,072br
27 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck KelvinheadSteamer3,063br
2 Sep 1916 U 78Otto Dröscher KelviniaSteamer5,039br
30 Apr 1918 U 86Helmut Patzig KempockSteamer255br
24 Jun 1917 UC 1Christian Mildenstein KemptonMinesweeper810br
15 Sep 1918 UB 104Thomas Bieber Kendal CastleSteamer3,885br
24 Apr 1917 UC 36Gustav Buch KenilworthSteamer2,735br
2 Mar 1918 U 104Kurt Bernis KenmarePassenger steamer1,330br
26 Aug 1917 U 53Hans Rose KenmoreSteamer3,919br
22 Sep 1916 U 19Johannes Spieß KennettSteamer1,679br
12 Jun 1918 UB 108Wilhelm Amberger KenningtonSteamer1,536br
27 Feb 1918 U 35Lothar von Arnauld de la Perière Kerman (d.)Steamer4,397br
17 Mar 1917 UC 50Rudolf Seuffer KestrelTrawler181br
26 Mar 1916 UC 5Ulrich Mohrbutter KhartoumFishing vessel303br
16 Jul 1917 U 32Kurt Hartwig KhephrenSteamer2,774br
8 Feb 1918 UB 33Fritz Gregor Kia OraMotor vessel99br
15 Jun 1918 UB 107Eberhard von Prittwitz und Gaffron KieldrechtSteamer1,284br
1 Mar 1916 U 38Max Valentiner KilbrideSteamer3,712br
30 Jan 1915 U 21Otto Hersing KilcoanSteamer456br
12 Apr 1917 U 32Kurt Hartwig KildaleSteamer3,830br
29 Sep 1917 UB 35Karl Stöter KildonanSteamer2,118br
8 May 1917 U 21Otto Hersing KillarneySailing vessel1,413br
8 Nov 1916 UB 40Karl Neumann KillellanSteamer1,971br
17 May 1917 UB 20Hermann Glimpf KilmahoSteamer2,155br
24 Aug 1917 k.u.k. U14Georg Ritter von Trapp KilwinningSteamer3,071br
3 Mar 1917 U 70Otto Wünsche KincardineSteamer4,108br
1 Feb 1918 U 101Carl-Siegfried Ritter von Georg Kindly LightSailing vessel116br
11 Apr 1918 UB 86Hans Trenk  King Alfred (d.)Armored cruiser14,150br
13 Feb 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns King AlfredFishing vessel159br
22 Jul 1915 U 36Ernst Graeff King AthelstanTrawler159br
1 Dec 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel King BleddynSteamer4,387br
10 Jul 1917 U 49Richard Hartmann King DavidSteamer3,680br
22 Nov 1917 U 75Fritz Schmolling King IdwalSteamer3,631br
1 Aug 1916 UB 39Werner Fürbringer King JamesFishing vessel163br
28 Nov 1916 U 39Walter Forstmann King MalcomSteamer4,351br
24 Mar 1917 UC 72Ernst Voigt Kings Grey (d.)Navy trawler338br
17 Jan 1918 UB 80Max Viebeg KingsdykeSteamer1,710br
2 Jan 1918 U 95Athalwin Prinz Kingsley (d.)Steamer633br
29 Apr 1918 UB 48Wolfgang Steinbauer KingstonianSteamer6,564br
11 Apr 1918 UB 68Heino von Heimburg Kingstonian (d.)Steamer6,564br
27 Nov 1915 U 33Konrad Gansser KingswaySteamer3,647br
15 Jan 1917 U 84Walter Roehr  KinpurneySailing vessel1,944br
7 May 1917 UC 48Kurt Ramien KinrossSteamer4,120br
11 Jul 1917 U 87Rudolf Schneider KiotoSteamer6,182br
17 Aug 1915 U 38Max Valentiner KirkbySteamer3,034br
27 Jul 1918 UB 40Hans Joachim Emsmann Kirkham AbbeySteamer1,166br
20 Aug 1917 U 80Alfred von Glasenapp KirklandNavy Trawler224br
17 Apr 1917 U 67Hans Nieland KishSteamer4,928br
9 Apr 1917 UB 31Thomas Bieber KittiwakeSteamer1,866br
9 May 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow KittyFishing vessel181br
27 Nov 1915 UC 1Egon von Werner KlarSteamer518br
21 Dec 1915 UC 7Georg Haag KnarsdaleSteamer1,641br
11 Jun 1917 UB 20Hermann Glimpf Knight Companion (d.)Steamer7,241br
7 Apr 1918 U 53Hans Rose Knight Templar (d.)Steamer7,175br
5 Jan 1918 U 91Alfred von Glasenapp KnightsgarthSteamer2,889br
22 Jul 1916 U 39Walter Forstmann KnutsfordSteamer3,842br
25 May 1917 U 38Max Valentiner KohinurSteamer2,265br
22 Nov 1917 UC 35Hans Paul Korsch KohistanSteamer4,732br
20 Jul 1918 UB 51Ernst Krafft KosseirSteamer1,855br
12 Jun 1918 UB 103Paul Hundius KulSteamer1,095br
19 May 1917 UC 17Ralph Wenninger Kumu (d.)Navy trawler315br
20 Sep 1917 U 32Kurt Hartwig KurdistanSteamer3,720br
29 Apr 1918 UB 105Wilhelm Marschall Kut SangSteamer4,895br
11 Mar 1917 UC 4Georg Reimarus KwasindSteamer2,211br
15 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck KyaniteSteamer564br
26 May 1918 UB 57Johannes Lohs  KyarraPassenger steamer6,953br
16 Nov 1917 U 63Otto Schultze KynoSteamer3,034br
2 Nov 1916 U 49Richard Hartmann KyotoTrawler282br
22 Jul 1918 UB 51Ernst Krafft L 1Barge130br
1 Jul 1915 U 24Rudolf Schneider L. C. TowerSailing vessel518br
20 Jul 1917 UB 40Hans Howaldt L. H. CarlSteamer1,916br
23 Nov 1917 U 96Heinrich Jeß La BlancaSteamer7,479br
3 Sep 1917 UC 50Rudolf Seuffer La NegraSteamer8,312br
13 Feb 1918 UC 58Karl Vesper Lackawanna (d.)Tanker4,125br
25 Feb 1917 U 50Gerhard Berger LaconiaPassenger steamer18,099br
16 Apr 1918 UB 73Karl Neureuther LadogaSteamer1,917br
16 Feb 1917 UB 21Franz Walther Lady Annsteamer1,016